Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvie. Fotograf Miloš Greisel z obce Hnilčík (okres Spišská Nová Ves) doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
SLOVINKY. Ložisková oblasť Slovinky sa preslávila hlavne produkciou medených rúd, aj keď sa tu ťažila aj železná ruda.
Baníctvo v ranom stredoveku
Baníctvo tu má svoje korene v ranom stredoveku. Najvýznamnejším obdobím bola éra v druhej polovici 18. a prvej polovici 19. storočia.
„Vtedy tu pôsobili početné súkromné ťažobné spoločnosti, ktoré boli členmi Združenia hornouhorských ťažiarov. V Slovinkách od roku 1818 začína činnosť huty Nikolaj (Mikuláš), ktorú postavilo ťažiarstvo Kahlehöhe a ktorá zhutňovala tunajšiu rudu,“ vysvetlil geológ na dôchodku Marián Jančura, ktorý sa dejinám baníctva venuje dodnes.
Nová dedičná štôlňa
V roku 1784 sa, podľa slov Jančuru, zo združených prostriedkov viacerých ťažiarov začalo razenie dedičnej štôlne Ladislav.
V tom čase úvodné šachtové diela a dobývky dosiahli takú hĺbku, že čerpacie zariadenia nestačili plynule odvodňovať bane.
Sedem ťažiarstiev, spojených do spoločenstva „Ladislai Haupt Erbstollen Gewerkschaft“ sa preto spojilo s cieľom vyraziť novú dedičnú štôlňu.
Tá slúžila až do začiatku 20. storočia, keď už nepostačovala a nevyhovovala pri zavádzaní koľajovej dopravy.
V roku 1900 bola založená nová dedičná štôlňa Alžbeta („Elisabeth Erbstollen“), ktorá slúži aj po zatvorení slovinčianskej bane po roku 1989 ako dielo na odvodňovanie banského systému (spolu so starobylou štôlňou Ladislav).
Štôlňa je stále využívaná pracovníkmi Rudných baní Banská Bystrica, pracovisko Spišská Nová Ves, ktorí v nej vykonávajú monitorovacie a likvidačné práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš