VYSOKÉ TATRY. Jedným z najkrajších u nás rastúcich kvetov je črievičník papučkový (Cypripedium calceolus).
V minulosti ho ľudia často trhali a vykopávali, v súčasnosti patrí už medzi ohrozené druhy.
Napriek tomu si ľudia podľa pracovníkov Tatranského národného parku (TANAP) povedať nedajú, vo vytypovaných lokalitách v týchto dňoch zmizli ďalšie.
„Na jednej sledovanej ploche sme našli už iba pozostatky z tohto druhu. Napriek našej snahe upozorniť verejnosť na jedinečnosť a vzácnosť kveteny, ktorá sa na území Tatranského národného parku vyskytuje, do prírody chodia aj návštevníci, ktorí zabúdajú na fakt, že sa nachádzajú v chránenom území a rastliny tu nie je dovolené trhať ani poškodzovať,“ uviedol Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP.
Spoločenská hodnota je 138 eur
Každoročne sa sleduje stav črievičníka papučkového, eviduje sa počet kvitnúcich a sterilných jedincov, plocha a stav územia, kde sa tento druh vyskytuje.
„Črievičník papučkový je druhom európskeho významu, spoločenská hodnota je stanovená na 138 eur. Ak budete patriť medzi šťastlivcov, ktorí nájdu pri výletoch do prírody tohto krásneho zástupcu orchideí, pokochajte sa jeho krásou, no neničte ho a nepoškodzujte ani biotop, v ktorom sa vyskytuje,“ vyzval Majko.
Črievičník papučkový vyrastá do výšky až 50 cm, zväčša rastie v polotieni na okraji lesov a v krovinách na vápencoch a dolomitoch. Kvitne od mája do júna a pre svoj život potrebuje symbiózu s hubami a baktériami.
Najkrajší kvet u nás
„Mnohí ho považujú za najkrajšieho zástupcu našej flóry. Určite k tomu prispel nezvyčajný tvar kvetu, ktorý naozaj pripomína papučku. Žltá papučka, nad ktorou je päť červených až červenohnedých okvetných lístkov, zaujme a poteší každého, kto tento kvet v prírode objaví,“ vysvetlil riaditeľ Správy TANAP.
Kvet sa tiež podľa jeho slov vyznačuje zaujímavým spôsobom opeľovania.
„Žltá papučka slúži ako pasca, do ktorej spadne hmyz, ktorý nedokáže po jej strmých stenách vyliezť von a preto musí použiť jedinú únikovú cestu, ktorá vedie miestom, kde sú uložené rozmnožovacie orgány a pri prechode dôjde k opeleniu,“ opísal Majko.
Slabší hmyz tu často zahynie, ak sa nedokáže dostať z lepkavého peľu.
Ťažký hmyz často pretrhne pri páde spodok papučky, vypadne z nej von a k opeleniu nedôjde.
Ako Majko dodal, kvety po opelení rýchlo vädnú a menia sa na suchú, pukavú tobolku, ktorej semená rozširuje vietor.
Neopelené kvety ostávajú dlho v plnej kráse.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš