Spišská Nová Ves je kultúrno-spoločenským centrom južného Spiša a zároveň najväčším turistickým strediskom v Slovenskom raji. Mesto a jeho okolie však ponúkajú aj menej známe a propagované zaujímavosti.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. "Za návštevu určite stojí napríklad výstava pápežských darov Jána Pavla II., ktorá sa nachádza v Kostole Božieho Milosrdenstva na sídlisku Západ v Spišskej Novej Vsi," priblížila Jana Barbuščáková z tunajšieho Turistického informačného centra (TIC).
Z prírodných zaujímavostí je podľa nej určite zaujímavý chránený prírodný výtvor Markušovský skalný hríb a Šikľavá skala v blízkosti obce Matejovce nad Hornádom.
Z kultúrnych pamiatok za zmienku stojí zrekonštruovaný kaštieľ v obci Kluknava, ktorý bol v stredoveku sídlom rodiny Csákyovcov a dnes sa v ňom nachádza penzión a reštaurácia.
"Zaujímavý pre verejnosť je aj kaštieľ v Hodkovciach, neďaleko Spišského hradu, ktorý tiež patril rodine Csákyovcov. Aj napriek tomu, že sa v ňom v súčasnosti nachádza Domov sociálnych služieb, je sprístupnený pre verejnosť. Návštevníci si môžu pozrieť okrem kaštieľa, francúzsky park a kaplnku," upozornila Barbuščáková.
Turisti sa najviac pýtajú na Slovenský raj
Návštevníci, ktorí počas leta zavítajú do TIC, sa zväčša pýtajú na kultúrno-historické pamiatky v meste, napríklad na najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku, zoologickú záhradu, letné kúpalisko či lanový park.
"Veľa otázok smeruje k turistike v Slovenskom raji, chcú vedieť niečo viac o Prielome Hornádu, Kláštorskej rokline, Suchej Belej, Zejmarskej rokline a Kartuziánskom kláštore na Kláštorisku. Okrem toho sa chcú turisti od nás dozvedieť informácie o Dobšinskej ľadovej jaskyni, či vodných aktivitách na priehrade Palcmanská Maša," doplnila Barbuščáková.
Pracovníci TIC im zväčša odporúčajú navštíviť okrem iného aj Gréckokatolícky chrám Premenia Pána v Spišskej Novej Vsi, ktorého výzdobu tvorí aj novodobá mozaika podľa školy otca Rupnika z Ríma.
Okrem najvyššej kostolnej veže na Slovensku, ktorá má 87 metrov a vedie k nej 155 schodov, má Spišská Nová Ves ešte jedno naj. Nachádza sa tu najdlhšie šošovkovité námestie v strednej Európe.
"Turistom odporúčame sa pristaviť aj pri Mieste prianí a zazvonením na zvonček svoje prianie symbolicky poslať do neba," dodala Barbuščáková.
V blízkosti mesta v obci Markušovce sa nachádza tiež letohrádok Dardanely a kaštieľ s expozíciou historického nábytku, bývalé sídlo rodiny Máriássyovcov.
Užijú si aj cyklisti
Turisti však na juhu Spiša nájdu aj množstvo cyklotrás rôznej náročnosti, sú vhodné pre rodiny s deťmi, pre nadšencov cyklistiky, aj pre začiatočníkov.
"Pre návštevníkov ponúkame aj výhodné pobytové balíčky s rôznym tematickým zameraním a pre rôzne cieľové skupiny, ktoré kombinujú viaceré služby. Pre rodiny s deťmi je to napríklad rodinný pobyt plný zážitkov, pre zamilované páry zase romantický pobyt v metropole Spiša a adrenalínové víkendové menu s oblohou pre dobrodružné povahy," upozornila Barbuščáková.
Medzi novinky, ktoré turistom v meste a okolí ponúkajú, patrí napríklad festival Dni humoru na Spiši, ktorý sa uskutoční od 3. do 5. júla.
Okrem toho Spišiaci pripravili večerné výstupy na kostolnú vežu, a to počas kultúrno-spoločenských akcií, ktoré v Spišskej Novej Vsi v lete budú.
"Počas mesiacov jún, júl a august v roku 2014 nás navštívilo viac ako 8000 ľudí, zaujímavé pre nás bolo poznanie, že k nám prišli turisti z 37 štátov sveta," uzatvára Barbuščáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš