Letné prázdniny na Ľubovnianskom hrade odštartoval v stredu večer koncert slovenskej speváčky Simy Martausovej.
STARÁ ĽUBOVŇA. "Vybrali sme si ju preto, lebo mnohí kritici na Slovensku i v Českej republike ju považujú za veľmi kvalitnú interpretku a myslím si, že svojou hudbou a gitarkou oživila tieto naše 700-ročné hradné múry a malo to skvelý efekt pre našich návštevníkov, zhodnotil riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
Sima sa predstavila so svojou päťčlennou, čisto mužskou kapelou a ako potvrdila, s chlapcami sa jej hrá veľmi dobre.
Dokonca pre nich po svojom prvom turné zložila aj pesničku.
"Na hrade sa mi spievalo veľmi dobre, ľudia nás povzbudzovali, usmievali sa, takže som sa tu cítila tak rodinne," uviedla Martausová s tým, že doteraz už hrala napr. na Považskom hrade i na hrade Devín.
Spievala bosá
Svoje pesničky odohrala na severe Spiša bosá, len v mikine a sukni a s ľudovým motívom, zdobili ju náušničky v tvare plesnivca, ktoré má z Téryho chaty vo Vysokých Tatrách a nechýbal ani jej povestný úsmev.
Sama tvrdí, že spieva a piesne skladá o tom, čo aktuálne prežíva, aj preto napríklad zložila skladbu kamarátovi, ktorý sa pri obede hral s mobilom, ale aj pre zamilovaného kamaráta či o kormoránovi, ktorý ju odniesol preč, keď mala na niekoho ťažké srdce, a na objednávku aj o Alfrédovi, ktorý býva pri Dunaji v hausbóte.
"Ja sa veľmi v šoubiznise nepohybujem, som od toho uchránená, takže nie je až také ťažké odolávať nejakým mrakom šoubiznisu. Ja si len tak tvorím, spievam a robí mi to veľkú radosť, že môžem robiť to, čo ma baví. Je to pre mňa dar, a to ma tak drží pri zemi," dodala Martausová, ktorú čaká v lete niekoľko festivalov, zahrá si napríklad aj s Jankou Kirschner.
Zároveň túži nahrať pesničky, ktoré vytvorila.
Okrem iného je aj autorkou hymny národného stretnutia mládeže P15, ktoré bude na prelome júla a augusta v Poprade.
Jej názov je Poklad a Sima ju príde pod Tatry aj osobne zaspievať.
Hrad ponúka výstavy
Ľubovniansky hrad s okolím ponúka počas leta okrem svojich stálych expozícií aj dve jedinečné výstavy. Konkrétne priamo na hrade je výstava Zrkadlenie hudby so vzácnymi a kvalitnými historickými hudobnými nástrojmi, ktoré sú spojené s regiónom Spiš.
Je tam napríklad kópia stradiváriek, vyrobená pravnukom Mórica Beňovského. Móric Beňovský bol najslávnejší väzeň hradu Ľubovňa, ktorý ušiel z hradnej veže, doplnil Mikulík.
Na skanzene je zase výstava liturgických obradných predmetov.
Na hrade si však uvedomujú, že leto je aj o zážitkoch, pre návštevníkov pripravili množstvo animačných programov.
"Nebudú chýbať šermiari, pantomíma, hradné slávnosti či sokoliari, ktorí budú vystupovať štyrikrát do dňa. Okrem toho sa bude konať aj prevoz poľských korunovačných klenotov, keďže je výročie, budeme prevážať kópie korunovačných klenotov presne tak ako v roku 1655 - veľkou slávnostnou cestou z krakovského hradu Wawel až na hrad Ľubovňa. To by mala byť taká topka, ktorá sa uskutoční posledný júlový víkend, upozornil Mikulík.
Vlani dosiahli rekordné čísla
Okrem toho sa môžu návštevníci hradu tešiť na divadlo Nebojsa, ide o interaktívny muzikál hraný na všetkých nádvoriach.
Hrad je zároveň súčasťou projektu Legendárium, ktorý na leto pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska a vďaka mobilnej hre môžu deti pomocou legiend spoznávať desať zákutí regiónu.
"V nedeľu 5. júla máme u nás Cyrilo-metodské slávnosti, vystúpi okrem iných aj folklórny súbor Magura a pre našich návštevníkov sme si pripravili aj koncert skupiny Vidiek, ktorá v našom skanzene vystúpi 7. augusta či už tradičné podujatie Deň medu," dodal Mikulík.
Na hrade podľa neho urobili všetko preto, aby bola sezóna aspoň taká úspešná ako tá predchádzajúca.
Vlani dosiahla návštevnosť hradu i skanzenu rekordné čísla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš