Železničiar Ondrej Frankovič z Iliašoviec (okres Spišská Nová Ves) sa vypletaniu obrazov netradičnou technikou venuje už skoro 20 rokov. Najviac času pri svojej záľube venoval vyrábaniu erbov. Erby miest našej republiky z jeho dielne sú zapísané v Knihe slovenských rekordov.
ILIAŠOVCE. K zaujímavému koníčku pričuchol Iliašovčan Ondrej Frankovič v roku 1996, keď pozoroval ženy, ako napichávali špendlíky do polystyrénu a pomocou nití vytvárali obrazce.
Tvorbu poňal po svojom
O. Frankovič poňal tvorbu obrazov po svojom. Na drevenom podklade pomocou klincov vypletá vybraný motív z farebných kovových vlákien. Zo začiatku to boli jednoduché obrázky, neskôr sa púšťal do náročnejších motívov.
„Raz som sa zúčastnil v Levoči na seminári Spišského dejepisného spolku, na ktorý som priniesol obraz s podobou bývalého letohrádku Sans Souci ako darček pre maďarskú historičku. Významný etnograf Ján Olejník, ktorý sa na akcii zúčastnil, mi dielko pochválil s tým, že je to veľmi stará technika. Prekvapilo ma to, myslel som si, že sa tomu nikto doposiaľ nevenoval,“ spomína Iliašovčan.
Prvý erb bol z Iliašoviec
Prvý erb, ktorý vytvoril, bol ako ináč, iliašovský. Na jednom z jarmokov, kam chodieval prezentovať svoje umenie, spomínaný erb zaujal historika Ivana Chalupeckého.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš