Pozreli sme sa bližšie na remeslo, ktorému bude venovaný jubilejný ročník.
KEŽMAROK. Počas druhého júlového víkendu sa budú môcť návštevníci a aj domáci pokochať prácou takmer dvoch stoviek remeselníkov.
Dokopy počas slávneho Európskeho festivalu ľudového remesla (EĽRO) uvidia približne 800 účinkujúcich, nielen zo Slovenska, ale aj z rôznych krajín Európy.
Jubilejný 25. ročník festivalu EĽRO bude venovaný remeslám spracujúcich textil, predovšetkým súkenníkom. Ako nám povedala historička Nora Baráthová, cech kežmarských súkenníkov vznikol ako najstarší svojho druhu na území Slovenska v roku 1475.
„Podmienkou prijatia do cechu bol nemecký a nešľachtický pôvod. Učňovská doba trvala až štyri roky. Tovariš na rozdiel od iných cechov nemusel vandrovať, musel však odpracovať dva roky u svojho majstra. Tovariši však napriek tomu vandrovali - ak ich cesta trvala dva roky, i tak museli u svojho majstra odpracovať jeden celý rok,“ povedala Baráthová.
Podmienky majstrovskej skúšky, ktorú musel skladať, známe nie sú. Uvedené je vraj iba to, že po jej skončení musel mladý majster pripraviť hostinu pre celý cech.
A nielen to. „Musel zložiť 20 zlatých a 2 pinty vína,“ pokračuje Baráthová.
Kto tkal na tenko, bol trestaný
Ako Baráthová uviedla, súkno sa smelo robiť len z ovčej vlny, tá sa na trhu mohla predávať iba kežmarským majstrom súkenníkom.
Mesto malo dostatok vlny, veď v časti Tatier, ktorá mu patrila už od roku 1269 (údolie Bielej vody a Zelené pleso), bolo viacero ovčích salašov.
„Súkno, ktoré sa tkalo, muselo byť 30 rífov (lakťov) dlhé (ale pripúšťala sa aj dĺžka 29 rífov) a široké 1 a 1/2 prešporského rífa. Kto tkal natenko, bol potrestaný. Na trh sa nesmelo nosiť mokré súkno. Raz za štvrťrok sa robila kontrola tovaru,“ hovorí Baráthová.
Ešte koncom 18. storočia bolo v Kežmarku okolo 40 súkenníkov. Z cechu sa zachovalo len jedno vysvedčenie kežmarského tovariša z r. 1819. Na jednej strane sú súkennícke nožnice, na druhej rôzne pracovné nástroje.
Súčasťou festivalu remesiel budú aj novinky
Okrem šikovných rúk remeselníkov sú pripravené aj rôzne divadelné predstavenia na hrade, na festival vás môže priviezť aj historický parný vlak , ktorý bude tento rok premávať medzi Svitom, Popradom a Kežmarkom.
Počas troch dní vystúpi na štyroch pódiách viac než 20 folklórnych súborov zo Slovenska, okolitých štátov, ale aj zo Srbska, Bulharska, Čiernej Hory či Talianska. Ťahákom bude aj vystúpenie tanečnej skupiny Merlin s tradičnými írskymi tancami.
Večerný program bude v piatok patriť Adamovi Ďuricovi a skupine Modus, v sobotu sa návštevníkom predstaví Samuel Tomeček & Milujem Slovensko Band a posledným hudobným hosťom bude Desmod.
Súčasťou sobotňajšieho programu bude aj súťaž 5 proti 5 s Andrejom Bičanom, pričom víťazná rodina bude mať zaručené miesto v televíznej verzii súťaže.
Na hrade bude módna prehliadka dobových šiat
V priestoroch Kežmarského hradu budú ukážky historického šermu či historickej hudby, veštica, bylinkárka, sokoliari či každoročná rozprávka pre deti a večerné Krvavé dejiny.
Novinkou bude módna prehliadka dobových odevov a šiat. Poľka Maria Molenda predstaví na hrade prierez obliekania od gotiky až po súčasnosť. Súčasťou prehliadky budú aj tvorivé dielne.
Vstupenky tiež po novom
Novinkou jubilejného ročníka bude aj zmena systému vstupeniek. Návštevník dostane pred vstupom do areálu v pokladniach identifikačný náramok, ktorý ho bude oprávňovať nielen na jeden vstup.
„V tomto roku budú vstupenky na jeden deň, resp. na tri dni. Ceny vstupeniek ostávajú nezmenené, v predpredaji stojí jednodňová vstupenka 3 eurá,“ informoval Ján Ferenčák (Smer), primátor mesta Kežmarok.
Vstupenky na festival EĽRO sa dajú kúpiť nielen v kežmarskom kníhkupectve Alterego či v informačných strediskách v Kežmarku, Poprade a Spišskej Novej Vsi, ale prvýkrát aj v sieti Ticketportal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš