TATRANSKÁ LOMNICA. Potoky a potôčky v Tatranskom národnom parku (TANAP) a Pieninskom národnom parku (PIENAP) sú zarybnené.
Po roku pracovníci Strediska genofondu rýb Východná Štátnych lesov TANAP opäť vypustili do tatranských vôd viac ako 70-tisíc násad pstruha potočného.
„Robia tak každoročne predovšetkým pre udržanie populácie pôvodného druhu potočných rýb vyskytujúcich sa v tejto oblasti,“ informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP Lenka Burdová.
Lovia ich vtáky aj vydry
Dôvodom pravidelného zarybňovania horských bystrín je stále sa zvyšujúci počet vydier, bocianov a volaviek v oboch národných parkoch, pre ktoré sú ryby súčasťou ich potravy.
„Prvé pstruhy potočné sme vypustili do vôd tatranských tokov na Orave a potom postupne v ďalších deviatich lokalitách ochranných obvodov od Podbanského až po Tatranskú Javorinu a Červený Kláštor,“ priblížil vedúci Strediska genofondu rýb Východná Peter Kriššák.
Na jeseň, keď do potrebnej veľkosti dorastú v rybníkoch násady lipňa tymiánového, vypustia približne päťtisíc kusov tohto druhu do vôd Bieleho Váhu.
Tri druhy rýb
V Stredisku genofondu rýb Východná Štátnych lesov TANAP chovajú násady troch druhov rýb, ide o pstruha potočného, pstruha dúhového a lipňa tymiánového.
Každoročne približne dve tretiny z novej odchovanej populácie všetkých druhov rýb použijú na zarybňovanie potokov a bystrín v Tatranskom národnom parku a Pieninskom národnom parku.
„Časť z nich predajú záujemcom na zarybňovanie lovných revírov a rybníkov mimo oboch národných parkov. Pstruh potočný a pstruh dúhový sa chová v rybníkoch Strediska genofondu rýb vo Východnej aj na konzumný predaj,“ dodala Burdová.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš