Vytekajúca voda z historického banského diela v popradskej časti Kvetnica už viac nebude poškodzovať miestnu komunikáciu. Voda teraz smeruje do zberného rigola a zabezpečený je aj vchod do štôlne.
POPRAD. „Potrebovali sme ho zabezpečiť pred návalovými spodnými vodami, ktoré tu robili problém,“ informoval popradský primátor Jozef Švagerko, ktorý vo štvrtok prevzal zrealizované práce pri úprave okolia vstupu do štôlne.
Mesto sa aj takýmto spôsobom usiluje o oživenie zaniknutých banských tradícií, ktorými bola Kvetnica v minulosti známa.
Zabezpečenie vchodu do štôlne a usmernenie vody vydal pre Rudné bane ako príkaz inšpektor Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi, ktorý ešte v máji uskutočnil inšpekčnú prehliadku pri spomínanej štôlni.
Nekontrolovateľný výtok banskej vody poškodzoval miestnu komunikáciu.
Vchod do bane bol zasypaný a pri veľkých dažďoch hrozilo prevalenie hrádze zo vzniknutej sutiny, ktoré mohlo viesť k havarijným situáciám. Dnes je podľa primátora Popradu dielo technicky zabezpečené.
Na snímke vstup do banskej chodby a bývalej bane v Poprade-Kvetnici. Foto: TASR
Historické hľadisko
„Toto banské dielo je pre nás veľmi dôležité z hľadiska histórie. Chceme si pripomenúť, čo tu bolo v minulosti, keď sa tu ťažila medená ruda, zlato, striebro. Radi by sme mladým generáciám ukázali, aká bola história banských diel na Slovensku i na Kvetnici. Toto je jedna z ukážok, ako vyzeral vstupný portál, ktorým sa vstupovalo do bani, ale aj toho, ako sa tam ťažilo,“ uviedol Švagerko.
V budúcnosti by mesto chcelo vykonať také úpravy, aby bolo banského dielo viditeľné aj zvonku, a takto možno zaujímavé aj pre školskú mládež.
Rovnako by časť bane chceli aj sprístupniť.
„Uvidíme ako sa nám to podarí v rámci zákona a investičných finančných prostriedkov, ktoré sú potrebné na toto sprístupnenie,“ dodal Švagerko.
História spred Krista
„Cieľom aktivít je pozdvihnúť Kvetnicu na piedestál medzi banské obce a mestá, aby sa vyzdvihol jej význam,“ uviedol Slavomír Kyseľa, člen Banského cechu v Rudňanoch, ktorý prišiel s nápadom preskúmať štôlňu.
Podľa jeho slov ide o významnú lokalitu na severe Spiša.
Ako povedal, banská história siaha v danej oblasti ešte do obdobia niekoľkých storočí pred Kristom.
Už v roku 1223 tam stála banská osada Stríž. V samotnej bani na Kvetnici sa ťažilo v rokoch 1562 až 1564.
Zatiaľ sa podarilo sprístupniť len jej 25 metrov, predpokladá sa však, že môže byť dlhá dvetisíc až tritisíc metrov.
Štôlne by podľa Kyseľu mohli siahať ž do obce Gánovce neďaleko Popradu.
V okolí Kvetnice by sa podľa historických prameňov mali nachádzať ešte ďalšie dve štôlne, o jednej sa už vie, ďalšia sa ešte hľadá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš