Povodniam v obci Chmeľnica, okres Stará Ľubovňa, by mal v budúcnosti zabrániť suchý polder. Starostka obce Zita Pleštinská informovala, že samospráva získala na jeho vybudovanie nenávratný finančný príspevok v rámci Operačného programu Životné prostredie, pričom celkové výdavky predstavujú sumu viac ako 1,25 milióna eur.
CHMEĽNICA. "Získali sme nenávratný finančný príspevok vo výške 1,19 milióna eur, čo predstavuje 95 % z celkových oprávnených výdavkov na realizáciu aktivít projektu a 5 %, teda viac ako 62-tiíc eur budeme financovať pomocou investičného úveru," uviedla starostka.
Dodala, že 15. júna bolo zhotoviteľovi odovzdané stavenisko a následne sa začalo s lokálnymi úpravami v koryte vodného toku Chmeľnický potok a výstavbou suchého poldra.
Ten sa bude nachádzať v hornej časti obce a jeho výstavba musí byť ukončená ešte v tomto roku.
Priebeh povodní hlavne v roku 2010 zvýšil podľa starostky potrebu vybudovania poldra na Chmeľnickom potoku. Podľa hydrometeorologického ústavu v prípade prívalového dažďa nad obcou v rozlohe dvoch kilometrov štvorcových spadne za hodinu 33-tisíc kubických metrov zrážok a miestny potok dokáže vo svojom koryte odviesť iba 15-tisíc m3.
"Je preto potrebné uvedené prebytočné množstvo vody zadržať nad obcou v suchom poldri. Nepriaznivý účinok záplav posilňuje povrchový odtok zo svahov, zvyšuje sa intenzita eróznych prejavov, dochádza k odnosu pôdy, sú ohrozené domy aj majetok obyvateľov obce," upozornila Pleštinská.
Škody takmer 380-tisíc eur
V júni 2010 sa počas povodní miestny potok vybrežil a v dôsledku narušenia jeho regulácie voda zaliala vrchnú časť obce. Škody tu vtedy vyčíslili na viac ako 377-tisíc eur.
Voda podmyla cestu II. triedy a obec tak bola odrezaná od sveta.
Zvýšená hladina rieky Poprad hnala vodu popod železničný most do obce, čím spôsobila aj zdvihnutie hladiny miestneho potoka a jeho vybreženie v spodnej časti obce, ktorá bola taktiež zaplavená.
"Eróziou brehov rieky Poprad došlo k posunu jej koryta a bola ohrozená aj prírodná pamiatka Skalná ihla," priblížila následky katastrofy Pleštinská.
Prevencia je na mieste
Každá takáto stavba, ako je napr. suchý polder, má podľa starostky svoj význam a prevencia je tu na mieste.
Práve odtok z Chmeľnického potoka býva pri zvýšenej hladine rieky Poprad, do ktorej tok ústi, často komplikovaný.
Hlavným cieľom projektu suchého poldra je realizácia preventívnych opatrení na ochranu pred povodňami a predchádzanie povodňovým škodám v obci.
Špecifickým cieľom projektu je vybudovanie suchého poldra, zabezpečiť tak protipovodňovú ochranu obce Chmeľnica a eliminovať škody spôsobené povodňami.
Realizácia hlavnej aktivity zabezpečí vytvorenie technických predpokladov v oblasti zlepšenia environmentálnej infraštruktúry v obci, objasnila starostka.
Aby bola prevencia pred povodňami v Chmeľnici dostatočná, je podľa nej potrebné ešte vykonať ešte dve aktivity. Jednak potok vyregulovať a zároveň vytvoriť protipovodňovú stenu v spodnej časti dediny, aby sa pri dvihnutí hladiny rieky Poprad voda nevracala do obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš