KEŽMAROK. Pod Tatrami v piatok za účasti prezidenta Andreja Kisku odštartoval jubilejný 25. Ročník festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). V tomto roku je venovaný cechu súkenníkov, ktorý patrí medzi najstaršie na Slovensku.
"Vznikol v roku 1475, je síce najstarší na Slovensku, ale nie v Kežmarku. Tu je pravdepodobne najstarší cech zámočníkov, ktorí sa spomínajú ešte v roku 1443, za nimi je ešte aj cech rybárov," priblížila miestna historička Nora Baráthová.
Podmienkou prijatia do cechu súkenníkov bolo, že remeselník nesmie byť šľachtického pôvodu, ale musí byť nemeckého.
Tento cech bol zároveň jeden z najchudobnejších, pretože súkenníci museli vykonávať rôzne činnosti, napr. od česania vlny cez tzv. valchovanie až po pranie súkna.
"Vyrábalo sa z ovčej vlny, tu v okolí Kežmarku bolo dostatok oviec a len Kežmarčania si mohli toto súkno zakúpiť. Súkno mohol vyrábať len člen cechu, ostatní boli považovaní za fušerov," doplnila Baráthová.

Dnes je už len jedna súkennícka rodina
Súkenníci v 18. a 19. storočí dokonca vyvážali svoj tovar až do Južnej Ameriky.
Koncom 18. storočia pod Tatrami pracovalo 40 súkenníkov, čo je podľa Baráthovej úctyhodné číslo.
"Žiaľ v súčasnosti už ani nevedia, ako sa toto remeslo robí, na Slovensku je už vraj len jedna súkennícka rodina. V Kežmarku tento cech zanikol v roku 1872, keďže sa začínal priemysel a súkno nemohlo konkurovať továrenskej výrobe," zdôraznila Baráthová.
Na festivale EĽRO sa počas troch dní predstaví celkom 200 remeselníkov a na štyroch pódiách vystúpi v rámci kultúrneho programu takmer 1000 účinkujúcich.
Celkovo budú môcť návštevníci vidieť 50 rôznych druhov remeselnej výroby nielen zo Slovenska, ale aj okolitých štátov, či Arménska, Holandska i Španielska.
"Toto podujatie je každý rok významnejšie, pomáha tomuto mestu a zároveň nám ukazuje to, čo je súčasťou našej histórie. To sú ruky šikovných ľudí, remeselníkov, ktorí nám ukazujú, čo všetko naši predkovia v minulosti dokázali, a to, na čo máme právo a dokonca i povinnosť byť pyšní," upozornil vo svojom príhovore prezident.
EĽRO je podľa neho zároveň symbolom spájania sa s okolitými krajinami.
Kiska si vyrobil sviečku aj srdce zo železa
V piatok si na festivale prezident vyrobil sviečku z včelieho vosku a zároveň ukul srdce zo železa.
Organizátori pripravili na jubilejný ročník aj niekoľko noviniek, zmenou napr. prešlo aj slávnostné otvorenie podujatia, ktoré bolo v minulosti robené formou dobýjania hradieb.
Tentoraz sa v rámci otvorenia uskutočnilo humorne ladené historické divadelné predstavenie zo života remeselníkov z Kežmarku.
Na festival sa budú môcť ľudia dopraviť v sobotu aj historickým parným vlakom. Ten bude premávať medzi mestami Svit, Poprad a Kežmarok.
Tohtoročnou novinkou v rámci predaja vstupeniek sú identifikačné náramky, ktoré sú prenosné a návštevník tak bude môcť vďaka nim prichádzať a odchádzať.
Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš