Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvie. Fotograf Miloš Greisel z obce Hnilčík (okres Spišská Nová Ves) doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
ZÁVADKA. Závadka je staré sídlo Rusínov, ktorého vznik a dejiny sa spájajú so zemepánmi rodu Máriássy z Markušoviec.
Tunajší obyvatelia sa okrem extenzívneho poľnohospodárstva živili predovšetkým baníctvom a uhliarstvom.
Dve nádejné žily
Závadskí baníci mali veľmi dobrú povesť pre svoju húževnatosť a pracovitosť a banské ťažiarstvá ich radi prenajímali do práce v baniach či už v Bindte, v Hnilčíku, v Rudňanoch alebo v Nálepkove.
„V blízkosti dediny sa vyskytujú staré banské diela, ktoré otvárali východné pokračovania žilných ložísk rudného poľa Bindt, najmä žíl Izabela a Amália (v lokalite Farský grund). Tieto žily už nedosahovali význam a parametre žilných ložísk v Bindte a v Sonntagsgrunde (čo je výbežok Markušovskej doliny, v ktorom boli už aspoň v 17. storočí založené početné štôlne, najmä dedičná štôlňa František). So žilami Izabela a Amália sa však spájala nádej na objavenie prepojenia rudných žíl medzi Bindtom a Rudňanmi a tým aj šanca pokračovať v dobývaní po vyčerpaní bindstských žíl. Preto sa tu v medzivojnovom období i v 70. rokoch 20. storočia uskutočňovali intenzívne, no bohužiaľ neúspešné geologicko-prieskumné práce,“ uviedol geológ na dôchodku Marián Jančura, ktorý sa venuje dejinám baníctva.
Podľa jeho slov obidve žily otvárali štôlne rovnakého pomenovania, ako boli mená žíl. Overené žily mali len malú hrúbku a v žilnej výplni vysoký obsah kremeňa, neboli preto vhodné pre dobývanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš