Obec Kluknava v Gelnickom okrese má bohatú históriu s významnými historickými udalosťami. Navštíviť dedinu nachádzajúcu sa v ústí údolia Dolinského potoka znamená zoznámiť sa nielen s modernými prvkami súčasného koloritu, ale aj historickými pamiatkami.
KLUKNAVA. Kluknavčania sú hrdí na historické objekty nachádzajúce sa v obci, národnú kultúrnu pamiatku barokový kaštieľ, rímskokatolícky kostol sv. Kataríny Alexandrijskej, kaplnku sv. Jána Nepomuckého, zdobený kríž, pútnický kostolík sv. Anny či zvoničku sv. Floriána a Donáta.
Symbol hutníctva a metalurgie
Dedina má aj dve významné technické pamiatky, ktoré symbolizujú hutníctvo a metalurgiu v uplynulých storočiach v miestnej časti Štefanská Huta. Tu už v 16. a 17. storočí stál hámor spracujúci železnú rudu a železo. Vlastnili ho šľachtici miestneho rodu Csáky, ktorí železiareň prenajímali súkromníkom.
O výstavbe novej špecializovanej huty v Kluknave rozhodlo valné zhromaždenie Združenia hornouhorských ťažiarov v roku 1843. Šlo o významný spolok súkromných ťažobných spoločností a ťažiarov na Spiši.
Názov pre novú hutu bol zvolený na počesť syna vtedajšieho palatína, podľa jeho krstného mena, teda huta Štefan, respektíve Štefanská Huta.
V Štefanskej Hute v rokoch 1847-1848 vyrástol s niekoľkými neskoršími dostavbami do roku 1850 na ruinách starých železných hámrov komplex najmodernejších hutníckych zariadení.
Huta predovšetkým spracovávala tetraedritové medené rudy s cieľom získať z nich meď, striebro, ortuť a antimón. Riadili ju a pôsobili v nej najvýznamnejší hutnícki odborníci tej doby.
Továrenská budova technickou pamiatkou
V druhej polovici 19. storočia už jej výroba nebola taká efektívna. Zánik huty je datovaný do roku 1897 rok po rozpustení Združenia hornouhorských ťažiarov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš