Korzár logo Korzár Spiš

Zdravotné problémy v rodine neobrali manželov o životný optimizmus

Rodinka Trnkovcov súžená problémami sa snaží, aby ich prvorodený prežil čo najkvalitnejší život.

Manželia Trnkovci. Pozerajú sa na svet s optimizmom.Manželia Trnkovci. Pozerajú sa na svet s optimizmom. (Zdroj: Eva Šoltísová)

Čas strávený v spoločnosti manželov Janky a Václava Trnkovcov, ktorí žijú v Levoči, bol plný optimistických slov, popretkávaný vetami o radostiach a starostiach v každodennom kolobehu. Čím hlbšie sme rozoberali životnú púť tejto rodiny, tým viac sme obdivovali, s akou samozrejmosťou a odovzdanosťou riešia neľahké situácie.

LEVOČA. Manžel Václav Trnka prežil mladosť v Prahe a ako 27-ročný stratil náhle zrak v dôsledku degeneratívnych zmien na očnom nerve. Lekári mu zachránili schopnosť rozoznávať svetlo a tmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keďže jediné rehabilitačné stredisko pre neskôr oslepnutých sa v Československu nachádzalo v Levoči, jeho kroky smerovali na východ.

„Primár Vinohradskej nemocnice v Prahe mi odporučil, aby som šiel na liečenie do Tatier a v Levoči sa rekvalifikoval na maséra. Vrátiš sa späť k nám a budeš pomáhať ľuďom, povedal mi pred odchodom. Ja som sa však do roka oženil a zakotvil som v Levoči, kde som dostal byt a prácu,“ vracia sa do spomienok V. Trnka.

Začiatky choroby

Láska zvyčajne príde nečakane. „Drgli sme do seba v centre Levoče. Ako ospravedlnenie som prijala pozvanie na šľahačkový pohár. Slovo dalo slovo a spolu žijeme už 25 rokov,“ hodnotí skromne manželka.

Jej milý hlas trochu zosmutnie, keď začne rozprávať o prvorodenom synovi.

„Patrik mal 2,5 roka a my sme zistili, že sa nevyvíja podľa očakávania. Po pohybovej stránke nebolo všetko v poriadku. Nastalo obdobie rôznych vyšetrení. Nikto nič nevedel. Liečili ho v Krompachoch na žltačku, pretože mal zvýšené hodnoty pečene. Medzi nami rodičmi a lekárkou sa miešala dôvera s nedôverou. My sme neustále vysvetľovali a lekárka mala podľa výsledkov iný názor. Nikto ale nevedel prísť na to, čo synovi vlastne je. Vyvrcholilo to po Veľkej noci. Pani doktorka nakázala prísnu diétu a ja, ako správna mama, v snahe pomôcť dieťaťu som ju dodržiavala. Bolo mi syna ľúto, nemohol si dať ani kúsok čokolády, ale myslela som na to, že mu to pomôže. Žiaľ, pri kontrole neboli zistené dobré výsledky. Pani doktorka to automaticky pripísala nedodržaniu diétneho režimu a nedala si vysvetliť moje argumenty. Nahnevaná som si vypýtala zdravotnú kartu a odišli sme do Spišskej Novej Vsi k primárovi detského oddelenia,“ rozhovorí sa mama.

SkryťVypnúť reklamu

Diagnóza: svalová dystrofia

Primár ich pozorne vypočul a po dôkladnom vyšetrení stanovil diagnózu. Šlo o svalovú dystrofiu, typ nervovosvalového ochorenia.

Svalová dystrofia alebo ubúdanie svalstva je genetická choroba. Telo chorého si nedokáže vyrobiť bielkovinu dystrofín, bez ktorej svalstvo nemôže fungovať. A tak svaly ochabujú, až prestanú fungovať úplne.

Najťažšia, Duchennova, je svalová dystrofia, trpí ňou jeden z 3 500 narodených chlapcov. Patrí medzi nich i Patrik. Telo postihnutého nevie vyrobiť vôbec žiadny dystrofín, a preto je jej priebeh najzávažnejší.

„Ostali sme v šoku. Kým na jednej strane na nás doľahla úľava, že poznáme diagnózu, na strane druhej sa nám natískala otázka, ako mu môžeme pomôcť. Príčina choroby je vrodená mutácia, teda chybný zápis v genetickom kóde, ktorý sa nedá vyliečiť. Liečba je obmedzená na zmierňovanie príznakov,“ dodáva mama.

SkryťVypnúť reklamu

Dojímavý prístup školy

V školskom veku Patrika nastalo obdobie absolvovania liečení. Tie nie vždy spĺňali predstavy rodičov o zdravotnej starostlivosti. Chodiaci 11-ročný chlapec sa domov vrátil z kúpeľov na vozíku.

„Nečakane nastal problém, ako bude náš syn navštevovať školu. Boli sme za riaditeľkou ZŠ G. Haina a vysvetlili sme jej našu situáciu. Nevedeli sme, ako bude s Paťkom ďalej, pretože škola nebola bezbariérová. Jej prístup nás dojal. Bola nesmierne vľúdna. A nebola jediná, čo ukázala, že má srdce na správnom mieste. Prišli sme so synom do školy, ako sme sa dohodli. Riaditeľka nás už očakávala spolu so zástupkyňou a povedala, že je rada, že Paťko chodí do tejto školy a urobia všetko pre to, aby sa tu cítil dobre. Na syna to veľmi zapôsobilo. Darovali mu pocit, že si ho vážia a chcú ho v kolektíve,“ konštatuje mama.

Zo začiatku mu pripravili provizórny bezbariérový prístup. Preložili jeho triedu z pochodia na prízemie. Z kabinetu vybúrali stenu a urobili učebňu.

Podľa slov J. Trnkovej dievčatá sa takmer pobili, ktorá mu bude podávať pero a starať sa o Paťka.

Učil sa na samé jednotky. Len raz dostal kolektívnu pätorku. Schytala ju celá trieda. Vtedy mal radosť, že sa ku takej „vzácnej“ známke konečne dostal aj on.

Urýchlené stavanie domu

„V živote každého človeka nie je len cesta vydláždená. Sú na nej rôzne prekážky, ktorými sa musí pretĺcť. Nie každý má dostatok síl, aj keď sa veľmi snaží a je motivovaný, aby tie prekážky prekonal. Pozitívny vzor je pani riaditeľka, ktorá sa nezľakla a okamžite reagovala. V tom období sa ešte nebolo treba biť o každého žiaka, a predsa pomohla. Patrí jej za to naša vďaka,“ usmieva sa J. Trnková.

„Konať sme museli aj my. Začali sme hľadať bezbariérový byt. Bol to problém, pretože za bývalého režimu sa takéto byty nestavali pre vozičkárov. Tí ako keby neexistovali. Mali sme dve možnosti. Buď Patrik nebude chodiť do školy, alebo postavíme bezbariérový domček. Dostal som tip a na parcele plnej smetí som odkrokoval našu parcelu. Peňazí bolo málo, tak sme predali byt s garážou. Dohoda s novým majiteľom znela, že máme deväť mesiacov na výstavbu domu a potom sa musíme vysťahovať. Začali sme v septembri. Od vyčerpania som sa dostal v decembri do nemocnice. V marci som už zase naplno robil na dome. Posledný májový deň sme sa do novučičkého domu sťahovali. Štvorčlenná rodinka, pretože sme už mali aj dcérku Dominiku. V dome v surovom stave neboli ešte podlahy, netiekla voda. Boli to bojové podmienky,“ pridáva sa do rozhovoru otec.

Radosť z oboch detí

Každá matka a otec sa boja o svoje dieťa, o to viac, ak je choré. Rodinka Trnkovcov sa v rámci možností snaží, aby ich prvorodený prežil čo najdlhší a najkvalitnejší život.

Dnes má Patrik 24 rokov. Je pripútaný na lôžko a dýcha pomocou prístroja. Aj napriek pochybnostiam lekárov, či sa o neho dokážu postarať, si ho pred deviatimi rokmi zobrali z nemocnice domov.

Vtedy ešte netušili, čo ich čaká a ako to zvládnu. Mali síce obavy, ale aj veľkú vieru, že sú jedna rodina, ktorá drží spolu. J. Trnková sa naučila ovládať dýchací prístroj a bola pripravená prevziať všetku starostlivosť o syna.

„Patrik je statočný a my sa snažíme pre neho urobiť maximum. Nedívame sa na neho ako na chorého. Berieme ho, ako keby bol zdravý. Riešime s ním všetky rodinné starosti, tešíme sa z radostí. Dokáže nám poradiť, je to veľmi inteligentný chlapec. Keď sa stal Paťko ležiacim, mali sme snahu, aby študoval doma, ale neumožnili nám to. Veľmi rád číta a zapája sa do televíznych súťaží. Je hovoriaca encyklopédia, má úžasné znalosti. Rád s nami beseduje, ak mu to zdravotný stav dovolí. Veľa spolu hovoríme, aj sa niekedy pokárame. Ako v každej rodine,“ usmieva sa mama.

Tvrdí, že z oboch detí má veľkú radosť. Z Paťka, aj z Dominiky, ktorá je študentkou medicíny.

Pozitívny pohľad na život

Trnkovci, ktorí sú veriaci, svorne tvrdia, že neriešia veci do budúcna. Žijú v prítomnosti a tešia sa z každého spoločne stráveného dňa. Tie sa snažia prežiť čo najaktívnejšie.

Obaja manželia sú členmi Telovýchovnej jednoty Štart v Levoči, ktorej predsedá V. Trnka. Ten je zároveň aj vedúci kolkárskeho oddielu. Práve tomuto športu sa obaja manželia upísali.

Takmer nevidomý muž je tiež propagátor nordic walkingu (severská chôdza). Každoročne organizuje v Levoči 10 km súťaž chôdze s palicami, spojenú s varením gulášu. Stretne sa na nej okolo 60 športovcov.

Vždy optimisticky naladený V. Trnka má túto sezónu už za sebou aj splavovanie Dunajca na pltiach v Pieninách, v tomto mesiaci sa s ďalšími členmi TJ zúčastní 9. ročníka medzinárodného turnaja v bowlingu v Spišskej Novej Vsi. V lete sa tiež chystá spoznávať veľhory, tentoraz na Solisko.

„Telovýchova sa pozdvihla a dosahuje za 30 rokov krásne výsledky. Som spokojný s tým, čomu sa venujem a mám radosť, že umožňujem ďalším hendikepovaným spĺňať ich sny. Je to pre nich možnosť, ako sa snažiť žiť svoj život naplno,“ hodnotí.

Jeho manželka sa s nami lúči vetami: „Snažíme sa dívať na veci okolo nás pozitívne a problémy riešiť s pochopením. Tým, že dokážeme prekonať ťažkosti, posúvame sa dopredu.“

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 375
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 067
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 092
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 906
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 622
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 506
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 448
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 036
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 764
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 619
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 693
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 847
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 448
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 036
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 764
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 619
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 693
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 847
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu