Pilot Ľubomír Majerčák už raz jeden pád vrtuľníka prežil. Pred siedmimi rokmi sa zrútil z výšky 70 metrov.
SLOVENSKÝ RAJ. Štyri mená, štyri životy. Stovky ľudí oplakávaj hrdinov - záchranárov.
Pilot Ľubomír Majerčák, lekár Marek Rigda, horský záchranár Dušan Leskovjanský a letecký záchranár Martin Svitana, to sú mená mužov, ktorých život zo dňa na deň vyhasol.
Jeden pád už prežil
Ľubomír Majerčák už raz podobný pád vrtuľníka prežil.
V Brusne (okr. Banská Bystrica) sa pred siedmimi rokmi zrútili z výšky asi 70 metrov.
Oproti svojim kamarátom mal vtedy obrovské šťastie a prežil.
Do nemocnice ho previezli s ťažkými zraneniami.
Pilot Ľubomír Majerčák. Foto: ATE
Smrti lekára nemôžu uveriť
Správe o úmrtí Mareka Rigdu, lekára, nemôžu ľudia uveriť.
Na sociálnej sieti si už od piatku večera na neho spomínajú.
Slová ako, takto si mi letel na pomoc, obrovská strata a prázdno, sa dajú rátať na desiatky.
Lekár Marek Rigda. FOTO ATE
Všetci sú zdrvení
Oslovili sme sa aj spolupracovníkov, kamarátov, spolužiakov.
Všetci sú z tragickej správy zdrvení a iba ťažko hľadajú slová. Smútia.
Ani jeden z oslovených nemal silu opísať svoje pocity.
Letecký záchranár Martin Svitana. Foto: ATE
Smútok vyjadril aj riaditeľ Horskej záchrannej služby, ktorej záchranár sa nachádzal vo vrtuľníku.
Podľa jeho slov išlo o veľmi dobrého a svedomitého lezca.
"Nás všetkých, záchranárov, to mrzí, vnútorne to prežívame. Je nám ľúto aj rodín obetí, mnoho z chlapcov malo deti, ktoré sa teraz stali polosirotami," uviedol Janiga.
Prežil podobnú udalosť
Rodák z Popradu, Ladislav Janiga, ktorého všetci horskí záchranári nazývajú "tatko", prežil podobnú udalosť v júni 1979.
"Je mi ľúto, ak niekto, kto chce pomôcť inému, príde o svoj vlastný život, a tiež to, že toľko detí ostane bez svojich otcov," uviedol na margo nešťastia Janiga.
On sám sa pred 36 rokmi ako záchranár nachádzal na palube vrtuľníka, ktorý smeroval na pomoc nemeckej turistke v oblasti Bystrého sedla v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách, no z akcie už na základné stanovisko nedoletel.
Janiga sa 29. júna 1979 druhýkrát narodil, keď spomedzi záchranárov prežil len on a druhý pilot.
Vrtuľník vtedy pravdepodobne podľa neho narazil na kamenný výčnelok a padol dole asi zo stometrovej výšky.
O život prišiel na mieste prvý pilot, palubný mechanik a štyria záchranári, o niekoľko hodín neskôr zomrel aj jeho ďalší kolega. On sám sa však po čase do služby ako záchranár vrátil.
"Utrpenie človeka je hrozná vec, a je jedno, či máte zlomený prst alebo popáleninu, či rozbitú hlavu, každá doba čakania na pomoc od niekoho, kto túto bolesť zmierni, je vždy nekonečná. Povedal som si, že ak je to potrebné a mám a môžem pomôcť aj mojou maličkosťou týmto ľuďom, ktorí sú v núdzi, urobím tak," uviedol.

Spomienka na kolegu
Horská záchranná služba na svojej stránke takto píše o Dušanovi Leskovjanskom:
Dušan Leskovjanský sa narodil 16. decembra 1978 v Spišskej Novej Vsi, kde prežil aj detstvo. Od malička ho rodičia aj jeho brata Mareka viedli k láske k horám a ich poznávaniu.
Už ako pätnásťročný sa stal členom Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Základnú školu a gymnázium navštevoval v Spišskej Novej Vsi.
Bol vynikajúcim študentom. Vynikal najmä v matematike, fyzike, geografii. Po ukončení gymnázia, pokračoval v štúdiu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Vybral si študijný odbor geodézia a kartografia.
Inžinierske štúdium ukončil 19. júna 2002.
Po ukončení vysokoškolského štúdia nastúpil na výkon civilnej služby v Spišskej katolíckej charite v Spišskej Novej Vsi. Po vykonaní civilnej služby pracoval v Spojených štátoch amerických ako sociálny pracovník.
Je zrejmé, že miloval hory, ľudí a nezištne im pomáhal. V roku 2006 sa vrátil zo Spojených štátov amerických do Spišskej Novej Vsi, kde mal veľa priateľov, s ktorými ich spájala láska k prírode a najmä horolezectvu.
9. júna 2006 sa určite naplnil jeho veľký sen, stal sa profesionálnym záchranárom na Oblastnom stredisku Horskej záchrannej služby Slovenský raj a v roku 2011 aj jeho náčelníkom.
V roku 2011 sa stal horským vodcom.
Dušan mal rád hory, pomáhal ľuďom naplniť si svoje sny a ako horský vodca ich sprevádzal najmä po Vysokých Tatrách.
Koncom júla roku 2013 prešiel spolu s kolegom, horským záchranárom a horským vodcom kpt. Mgr. Rastislavom Šrobom hlavný hrebeň Vysokých Tatier v priebehu troch dní.
Zostali po ňom dve dcéry Eva, Zuzana a syn Jakub.
Dušan bol oddaný svojmu povolaniu horského záchranára a horského vodcu.
Kolega horský záchranár, npor. Dezider Hudák spomína na svojho kolegu a náčelníka takto: „Len málo ľudí má taký vrúcny vzťah k prírode ako ho mal náš kolega a náčelník Dušan. Azda najviac to dokumentuje jeho snaha tráviť každú minútu svojho života v lone prírody v tom, že trvalé bývanie pre seba a svoju rodinu zabezpečil uprostred hôr Slovenského raja. Úprimnosť tohto svojho vzťahu k prírode prenášal i na nás - svojich kolegov. Neustále nás viedol k bdelosti a ostražitosti pre prípad nutnosti záchrany ľudského zdravia a životov. Pritom nám bol sám príkladom, ochotný vždy a za každých okolností či už organizovať záchranné akcie alebo sám aktívne ľudí zachraňovať. Tento jeho odkaz si my, jeho najbližší kolegovia, ponesieme vo svojom vnútri do ďalšieho nášho života záchranárov v horách.“
HZS, jp


Autor: jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš