Rekonštrukciou historickej udalosti spred 360 rokov sa začali tohtoročné Hradné slávnosti.
STARÁ ĽUBOVŇA. Na hrad v Starej Ľubovni v piatok slávnostne priviezli poľské korunovačné klenoty za sprievodu poľskej husárskej jazdy.
Ide o rekonštrukciu historickej udalosti, pri ktorej boli použité repliky dnes už neexistujúcich klenotov.
„Pripomíname si 360. výročie prevozu korunovačných klenotov z kráľovského hradu Wawel v Krakove na hrad Ľubovňa v roku 1655,“ informoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
V tomto znamení sa nesú aj tohtoročné Hradné slávnosti, ktoré odštartovali v piatok a potrvajú do nedele.
Rekonštrukcia historickej udalosti
Rekonštrukcia historickej udalosti pod názvom Cesta kráľovských insígnií z Krakova na hrad Ľubovňa 1655 – 2015 sa týkala viacerých poľských miest. Klenoty vyrazili na púť z Krakova pred týždňom v piatok 17. júla a zastavili sa aj na zámku v Nowom Wiśniczi či v meste Krynica – Zdrój.
„Sú to dôveryhodné repliky, pretože originály korunovačných klenotov, ktoré boli vyrobené v roku 1320, už neexistujú. Na začiatku 19. storočia ich zničil pruský kráľ,“ vysvetlil Mikulík.
Repliky klenotov sú majetkom Ľubovnianskeho múzea a na krakovský zámok ich minulý týždeň priviezli len v súvislosti s prípravou rekonštrukcie udalosti.
Bežne počas roka sú vystavené v priestoroch hradu Ľubovňa, pri príležitostí Hradných slávností a spomienky na udalosť spred 360 rokov si ich návštevníci môžu obzrieť priamo na nádvorí hradu.
„Repliky klenotov boli vyrobené podľa nákresov originálov, ktoré sa zachovali. Sú zlátené a namiesto drahokamov, ako to bolo v prípade originálu, boli do nich vsadené umelé kamene. Múzeum v Starej Ľubovni tieto klenoty dalo vyrobiť v poľskom zlatníctve s dvestoročnou tradíciou,“ vysvetlil Mikulík.
V programe rekonštrukcie udalosti účinkovali husárski jazdci z pluku Podolski Regiment Odprzodowy a Sokoliari sv. Bavona zo Štiavnických baní.
Poľské korunovačné klenoty boli na hrade Ľubovňa ukryté v rokoch 1655 až 1661, keď sa poľské kráľovstvo zmietalo vo vojne so Švédskom.
„Toto obdobie je v poľských dejinách známe ako Potopa. Švédske nepriateľské vojská vyhrávali jednu bitku za druhou, až sa dostali k mestu Krakov. Na zámku Wawel v Krakove boli v pokladnici uložené poľské korunovačné klenoty spolu s ďalšími časťami kráľovského pokladu a dôležitými dokumentmi. Kvôli blížiacim sa nepriateľom bolo nutné premiestniť korunovačné klenoty, kráľovský poklad a dokumenty do bezpečia,“ opísal udalosť Mikulík.
Prevoz korunovačných klenotov a kráľovského pokladu zabezpečil spišský starosta a poľský korunný hajtman Juraj Sebastián Lubomirski. „Poklad bol prevezený na hrad Ľubovňa, ktorý ho bezpečne ukryl na ďalších šesť rokov do roku 1661, potom boli klenoty vrátené späť do Poľska,“ dodal Mikulík.
Trojdňové slávnosti
Súčasťou trojdňových slávností bude vystúpenie sokoliarov, šermiarskej skupiny Páni Spiša, ale aj ďalší kultúrny program.
Netradičná bude aj piatková nočná prehliadka hradu. „Večer má hrad inú atmosféru, je tajomnejší i nasvietený. Nočná prehliadka bude zameraná na históriu poľských korunovačných klenotov, ktoré budú ešte stále vystavené na nádvorí hradu za prítomnosti husárskej stráže a čerešničkou na torte bude ohňová šou pred korunovačnými klenotmi,“ uviedol riaditeľ múzea. Nočná prehliadka potrvá od 21:00 do 23:00.
Hradné slávnosti sú podľa Mikulíka tradičným vyvrcholením sezóny, hoci tá sa končí až koncom septembra.
Letný program je bohatý
„Pre návštevníkov sme ešte pripravili na 2. augusta koncert talianskych umelcov v hradnej kaplnke, takzvané barokové explorácie, ďalej 7. augusta vystúpenie kapely Vidiek pod hradom Ľubovňa a 9. augusta budeme mať v skanzene akciu Sladký deň medu, na ktorej sa stretnú medári z okresu Stará Ľubovňa a predstavia svoju činnosť,“ priblížil riaditeľ múzea ďalší letný program.
V rámci programu múzeum pripravuje aj šachový turnaj, bridžový turnaj, Hubertovské slávnosti a v nedeľu 23. augusta aj folklórne slávnosti za účasti poľských skupín.
„Máme tiež stálu scénu sokoliarov. Informácie o aktuálnych podujatiach nájdu návštevníci na internetovej stránke hradu Ľubovňa,“ dodal Mikulík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš