LIPTOVSKÁ TEPLIČKA. Prvý augustový víkend v obci Liptovská Teplička (okres Poprad) bude tradične patriť folklórnym slávnostiam s názvom Pod Kráľovou hoľou.
Je to už jubilejný 20. ročník podujatia, ktoré aj tento rok ponúkne návštevníkom tradície, piesne, tance, vystúpenia domácich i zahraničných folklórnych skupín, remeslá či ochutnávku jedál.
Ako uviedol starosta obce Slavomír Kopáč, dvojdňový program je rozdelený do dvoch častí, jedna sa bude odohrávať v amfiteátri, druhá v oblasti Stodolišťa.
Na dvadsiatom ročníku podujatia vystúpia hostia z Českej republiky, Maďarska i Poľska.
Prídu aj Kollárovci
Folklórne slávnosti obec otvorí v sobotu 1 .augusta o 15:00. Nasledovať budú vystúpenia viacerých folklórnych skupín, medzi ktorými bude aj domáci súbor Tepličan, trombitáši Štefánikovci či súbor Podpoľanec z Detvy.
"Hlavným ťahúňom bude skupina Kollárovci, ktorí vystúpia o 19:00. Po nich vystúpi folklórny súbor Magura z Kežmarku," povedal Kopáč.
V amfiteátri sa v nedeľu 2. augusta o 9:30 uskutoční svätá omša za nositeľov ľudových tradícií. O 13:00 bude prechádzať alegorický sprievod, ktorého súčasťou budú vystupujúce súbory, ale aj členovia spolkov a organizácií, napríklad poľovníci či družstevníci.
Ďalší program v amfiteátri sa v nedeľu začne o 14:30, predstavia sa súbory zo zahraničia, ale aj hostia z okolia.
Na 18:00 je pripravený program pod názvom Z tej doliny na tú, v ktorom vystúpia Zlaté husle a sólisti Lúčnice.
Sprievodné podujatia
Súčasťou slávností budú viaceré sprievodné podujatia. Pôjde nielen o takzvanú Stodolu mikroregiónu, v ktorej sa budú prezentovať viaceré obce, či už folklórom alebo typickým jedlom, ale aj o ukážky remesiel v okolí Stodolišťa.
Pripravená bude tiež spoločná fotografická výstava Vladimíra Lindera, čestného občana obce žijúceho v Kanade, a ďalších dedinčanov, ktorá predstaví prierez predošlých ročníkov slávností Pod Kráľovou hoľou.
Návštevníci si budú môcť obzrieť aj Teplickú izbu či Teplický dom, ide o pôvodne zariadenú chalúpku, ktorá ponúka tradičné vybavenie niekdajšej domácnosti horského roľníka či typickú pec, takzvanú kopu.
Ako informoval starosta Liptovskej Tepličky, do organizácie podujatia bolo potrebné tento rok investovať približne 22-tisíc eur. Obec financuje slávnosti z vlastných zdrojov, dotáciu jej poskytol Prešovský samosprávny kraj a ministerstvo kultúry.
"Pôvodnou myšlienkou podujatia bolo umožniť stretávanie sa nositeľov tradícií troch regiónov, a to Liptova, Spiša a Horehronia, na ktorých rozhraní obec leží. Liptovská Teplička je v mnohom špecifická. Napríklad hoci máme v názve Liptovská, naše nárečie nie je liptovské, dokonca ani horehronské či spišské, je blízke skôr goralskému," vysvetlil ďalej Kopáč.
Dedina roka
Obec Liptovská Teplička získala v roku 2007 ocenenie Dedina roka. Usiluje sa o zachovanie tradičnej kultúry a architektúry, počas roka pripravuje viaceré podujatia. V roku 2008 sa obec zúčastnila na súťaži o Dedinu roka v rámci Európy, kde sa umiestnila na druhom mieste.
"Nezaspali sme na vavrínoch, pretože v roku 2014 sme získali Cenu Slovenskej republiky za krajinu, teda za zachovanie unikátnych krajinných historických štruktúr. Ide o zaujímavé terasovité políčka, ktoré sa stále obhospodarujú," dodal starosta Kopáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš