Zlá situácia, šteniatka držané v hroznom stave na reťaziach či špagátoch, priviazané o kolíky či zatvorené v debnách, kde neprenikne ani lúč slnka. V rómskych osadách, ktorých je na východnom Slovensku ako maku, žijú stovky psov a mačiek v príšerných podmienkach. V obciach pod Tatrami sa rozbehla už jedenásta kastračná akcia.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
HRANOVNICA/SPIŠSKÝ ŠTIAVNIK. Neporiadok, odpadky, choroby, nedostatok jedla, zlé zaobchádzanie. Takto žije v rómskych osadách v obciach pod Tatrami množstvo psov a mačiek.
Dobrovoľníci sa snažia dať štvornohým miláčikom šancu na nový, lepší život. Niektoré vykastrujú, iné priamo odoberú.
Pohľad na to, ako rómski obyvatelia chovajú svojich miláčikov, niekedy až vyráža dych.
Od piatka až do nedele dobrovoľníci zamierili opäť na miesta, v ktorých je situácia kritická. V osadách v Hranovnici a v Spišskom Štiavniku už niekoľkokrát úradovali.
Mesiac pred touto akciou však opäť zmapovali situáciu a prišli na to, že je naozaj zlá. Do osád v obciach sa vybrali pripravení na kastráciu či odobratie niekoľko desiatok zvierat.
„Podstatou akcie je odchyt psov a mačiek a ich prevoz k veterinárom, kde sa vykastrujú a zotavujú sa do druhého dňa. Potom ich vypustíme späť do osady. Šteniatkam, psom a mačkám, ktoré sú vážne choré a nemôžu sa vrátiť späť, hľadáme už vopred dočasné opatery na Slovensku a neskôr aj v Čechách. Zabránime tak neželanému množeniu, napádaniu ľudí a hlavne pomôžeme obciam, ktoré majú neustále problémy s veľkým počtom túlavých psov,“ vysvetľuje Lenka Zolnierčiková zo združenia Cesta za domovom z Popradu.
Obce ich o to samy žiadajú
Každá obec, ktorá dobrovoľníkov oslovila, podľa slov Zolnierčikovej vie, že toto je jediné riešenie zníženia počtu túlavých zvierat.
„Pomáhajú nám priestormi na operáciu a zotavenie, vývozom odpadu, poskytnutím sociálnych pracovníkov a podobne,“ vysvetlila.
Všetko robia zadarmo
Celá akcia je súčasťou Česko–slovenského kastračného programu. Uskutočňuje sa v spolupráci so Združením za práva zvierat, pod ktoré akcia spadá, Slovenskou alianciou ochrancov zvierat a občianskym združením Cesta za domovom z Popradu, ktoré na tento alarmujúci stav upozornilo a niekoľko zvierat z osady už v minulosti odobralo.
Dobrovoľníkom pri práci musela asistovať aj polícia. Pätnásťčlennému tímu dobrovoľníkov pomáhajú veterinári z Nitry, Lučenca či Bratislavy.
Dobrovoľníci všetko robia zadarmo, v rámci voľného času, pretože chcú pomáhať tam, kde je to potrebné.
„Tam, kde štát nepomáha, pomáhame my, dobrovoľníci,“ uviedla Zolnierčiková.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš