Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvie. Fotograf Miloš Greisel z obce Hnilčík (okres Spišská Nová Ves) doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
PRAKOVCE. Obec Prakovce v Gelnickom okrese je známa predovšetkým strojárskym priemyslom, ktorý bol rozvíjaný v období medzi dvomi svetovými vojnami a najmä po druhej svetovej vojne.
Viaceré žilné ložiská
„História tunajších fabrík má však hlbšie historické korene. Už v roku 1586 tu fungoval hámor na železo, patriaci rodine Čákiovcov. Železiarska výroba tu pretrvala až do 19. storočia. V 20. storočí tu pôsobila Pohornádska spoločnosť, od roku 1928 Krompašské závody na meď,“ vysvetľuje bývalý geológ Marián Jančura, ktorý sa venuje histórii baníctva.
Prakovce vo svojom okolí mali aj početné rudné bane. Južne od rieky Hnilec v priestore medzi Veľkou a Malou Hutnou dolinou, Hrelíkovou dolinou a dolinou Zimná voda sa nachádzajú viaceré žilné ložiská.
„Medzi najvýznamnejšie patrila žila Anna Relichová a jej rovnobežné žilné satelity. Má asi 4 km dĺžku a pokrývali ju banské polia Felicián, Michal, Anna Relichová, Osman, Praxedes a Johanna. V západnom svahu Hrelikovho potoka žilu otvárala štôlňa Anna Relichová a vo východnej strane štôlňa Osman. Ťažil sa tu železorudný siderit s vysokým obsahom horčíka, pričom v žile boli aj medenorudné minerály chalkopyrit a tetraedrit,“ dopĺňa informáciu M. Jančura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš