CHMEĽNICA. Obec Chmeľnica (okres Stará Ľubovňa) pokračuje v prácach na stavbe suchého poldra. Ten by mal zabezpečiť protipovodňovú ochranu a eliminovať škody spôsobené povodňami, ktoré obec v minulosti zažila niekoľkokrát.
„V uplynulých dňoch prácu stavbárom sťažovala ílovitá pôda po daždi. Dúfame však, že bude opäť pekné počasie a že sa to vysuší. Napriek tomu sú práce v plnom prúde, armuje a betónuje sa,“ zhodnotila aktuálnu situáciu starostka obce Zita Pleštinská.
So stavbou poldra obec začala v polovici júna.
„Počas uplynulého týždňa bola zabetónovaná základová doska a pracuje sa aj na štôlni, ktorá sa stavebne spája so šachtovým prepadom. Jedna pracovná skupina zároveň vykladá kamennú hrádzu,“ opísala práce Pleštinská.
Ako povedala, ďalšia skupina zasa armuje, teda pracuje na výstuži železobetónových dielcov a konštrukcií.
„Máme zarmovaných skoro 50 ton železa, 550 kubíkov betónu, dúfame, že všetko stihneme do 30. septembra,“ dodala.
Polder budujú v hornej časti obce, zachytávať bude vodu z miestneho potoka.
„Práve odtok z Chmeľnického potoka býva pri zvýšenej hladine rieky Poprad, do ktorej Chmeľnický potok ústi, často komplikovaný,“ vysvetlila nedávno Pleštinská.
Potreba poldra sa ukázala po povodniach
Potrebu vybudovania poldra podľa jej slov zvýšil hlavne priebeh povodní v roku 2010. Chmeľnický potok sa vtedy vybrežil a zalial vrchnú časť obce, škody boli vyčíslené na takmer 378-tisíc eur, z toho na majetku obce 197-tisíc eur.
Ako starostka vysvetlila, podľa hydrometeorologické ústavu spadne v prípade prívalového dažďa nad obcou v rozlohe dvoch kilometrov za jednu hodinu 33-tisíc metrov kubických zrážok, miestny potok však dokáže vo svojom koryte odviesť iba necelú polovicu z toho.
Polder je suchá nádrž, ktorá je obvykle prázdna a naplní sa len počas katastrofálnych prietokov na rieke, aby sa zabránilo záplavám.
„Polder v obci zadrží povodňovú vlnu, ktorá tak spôsobí menšie, či dokonca žiadne škody. V poldri tiež sedimentujú erodované častice a vodná nádrž nižšie na toku sa tak chráni pred zanášaním. Plocha poldra je poľnohospodársky obrábaná, spravidla ako trvalý trávnatý porast,“ opísala význam výstavby poldra pre obec Pleštinská.
Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít projektu predstavujú podľa starostky obce sumu vyššiu ako 1,2 milióna eur.
Chmeľnica získala nenávratný finančný príspevok v rámci Operačného programu Životné prostredie, ktorý pokryje 95 percent výdavkov.
Zvyšných päť percent bude obec financovať pomocou investičného úveru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš