LEVOČA. Podujatím Kvapka rómskej krvi si v utorok v levočskej nemocnici pripomenuli Pamätný deň rómskeho holokaustu, ktorý pripadá na 2. augusta.
Dobrovoľníci, Rómovia z obcí Spišský Hrhov, Doľany, Spišský Štvrtok či Bijacovce prišli ráno darovať krv do Levoče na hematologicko-transfúzne oddelenie.
Darovaná krv je určená pre osemnásťročného mladíka, ktorého v septembri čaká náročná operácia chrbtice.
Podujatie zorganizovala Regionálna kancelária Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity pod záštitou splnomocnenca Petra Polláka.
Všetci máme rovnakú krv
„Aj touto akciou chceme ukázať, že Rómovia majú rovnakú krv ako všetci obyvatelia v tejto krajine. Neexistuje ani biela, ani čierna krv, iba červená krv, ktorá koluje v našich telách,“ uviedol Pollák, ktorý v Levoči tiež daroval krv.
„Chcem urobiť dobrý skutok a pomôcť ľuďom. Prišiel som sem, lebo ma presvedčila manželka,“ povedal jeden z darcov František Pišta, ktorý prišiel zo Spišského Hrhova.
Krv prišiel darovať po prvýkrát, spolu s ním prišli aj ďalší piati Rómovia.
Pripomenul tragické udalosti
Pollák pripomenul tragické udalosti vyvražďovania nielen Rómov počas druhej svetovej vojny.
„Pri holokauste boli objektom zverstiev v koncentračných táboroch na začiatku len Židia a Rómovia, ale na konci to boli aj Slováci či celá Európa. Ak si niekto myslí, že obeťou agresora bude len malá skupina a na konci sa ho to dotýkať nebude, tak to nie je celkom pravda, pretože na konci sa to môže dotýkať každého jedného človeka v tejto krajine, preto musíme zastaviť akýkoľvek extrémizmus,“ povedal ďalej Pollák.
Podobná akcia sa v stredu uskutoční aj v Spišskej Novej Vsi, kde prídu darovať krv dobrovoľníci z Hrabušíc, Spišského Štiavnika, Markušoviec, Bystrian, Hranovnice i Levoče.
Pridajú sa k nim aj zamestnanci Regionálnej kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v Spišskej Novej Vsi.
Prvý tohtoročný odber krvi pri príležitosti spomienky na rómsky holokaust sa uskutočnil v júli v Prešove. Prišlo tridsať mladých ľudí, prevažne Rómov.
Viaceré spomienkové podujatia
Začiatkom augusta Pollák zorganizoval na Slovensku pri príležitosti 71. výročia likvidácie rómskeho tábora Auschwitz – Birkenau viacero spomienkových podujatí. Ich cieľom bolo pripomenúť si a uctiť obete rómskeho holokaustu.
V sobotu 1. augusta to bol pietny akt kladenia vencov v Múzeu SNP v Banskej Bystrici ako aj v Čiernom Balogu pri Pamätníku obetí rómskeho holokaustu.
V nedeľu 2. augusta sa konalo spomienkové podujatie v Hanušovciach nad Topľou a spomienková liturgia svätej omše za obete holokaustu počas Rómskej púte v Gaboltove (okres Bardejov).
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Rómsky holokaust
Pamätný deň rómskeho holokaustu si pripomínajú viaceré krajiny vo svete od roku 1972 na základe rozhodnutia zjazdu Svetového zväzu Rómov.
Na Slovensku si ho pripomíname od roku 2005. Ide o spomienku na zavraždenie takmer tritisíc Rómov v noci z 2. na 3. augusta 1944 počas likvidácie najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime-Brezinke (Auschwitz-Birkenau).
Prvé deportácie do koncentračných táborov nariadil ríšsky vodca SS Heinrich Himmler už v roku 1940.
Od roku 1942 sa deportácie zintenzívnili do špeciálneho „cigánskeho koncentračného tábora“ v Osvienčime.
Táborom prešlo viac ako 22 000 európskych Rómov, viac ako 19 000 z nich tam zahynulo.
Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny zahynulo asi 300-tisíc európskych Rómov.
sita
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš