SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Cieľom výstavného cyklu pod názvom Nové mená nové mýty je prezentácia nových mien na súčasnej slovenskej výtvarnej scéne a konfrontácia tvorby mladej i strednej generácie v individuálnych autorských profiloch, ako aj v tematických celkoch.
"V roku 2015 premiérovo prezentujeme dva autorské profily mladých výtvarníkov, Martina Imricha a Slavomíra Durkaja," uvádza riaditeľka galérie a kurátorka jednej z výstav Lucia Benická.
Martin Imrich "Fí"
Prvou z cyklu výstav je Martin Imrich "Fí", čo je symbol zlatého rezu v umení. Mladý autor pochádzajúci zo severného Spiša vo svojej maľbe prezentuje osobitú víziu súčasného realizmu a nadväzuje na akademickú tradíciu a formu zlatého rezu.
Názov výstavy preto nie je vybraný náhodne. Veľkoformátová moderná figurálna maľba je na Slovensku ojedinelým javom, obzvlášť, ak je technicky realizovaná klasickým spôsobom, priamou maľbou štetcom na plátno.
V Imrichovej tvorbe je človek hlavnou inšpiráciou a prostredníkom pri hľadaní základných otázok o vzťahu k svetu a k sebe samému.
Autor maľuje ľudí, pretože verí v človeka. Zásadne pracuje s modelom v ateliéri, všetkým obrazom dominuje figúra v kontexte každodenných situácií v unikátnych kompozíciách, vysvetľuje Benická.
Diela Slavomíra Durkaja
Okrem Imricha môžu návštevníci Galérie umelcov Spiša od dnes vidieť aj diela Slavomíra Durkaja. Jeho výstava nesie názov Tiene v raji a odkazuje na Remarquov román, keďže sprostredkúva príbuzné pocity, myšlienky a emócie.
Durkajove obrazy rozprávajú podobný príbeh ako Remarquovi vydedenci, ktorí sa ocitli uprostred krásneho sveta predchnutého neidentifikovateľnou hrozbou.
Tento zemplínsky maliar je absolventom Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Dlhodobo sa venuje pozorovaniu a kritike globálnej, spoločenskokultúrnej a najmä ekologickej situácie.
V centre záujmu jeho umeleckej výpovede stojí konflikt prírody s modernou civilizáciou, priblížil autora kurátor jeho výstavy Jozef Ridilla zo Šarišskej galérie v Prešove.
V Durkajovom prípade podľa neho nejde o príležitosť na prázdne frázy, lebo vychádza z reálnej existencie chemického trojuholníka smrti na východnom Slovensku, ako napr. neblahé dôsledky činnosti Chemko Strážske, kde sa ľudský zásah vymkol kontrole a zanechal ťažkú stopu aj na človeku samotnom.
Jeho dielo je teda kritikou bezohľadného civilizačného napredovania za každú cenu. Reflexia tohto miesta vo výtvarnom umení sa u Durkaja posunula ďalej, autor prestáva byť priamo adresný a skúma pôsobenie ľudského počínania, v ktorom nachádza tienisté a sporné stránky, dodáva Ridilla.
Diela oboch autorov môžu návštevníci galérie v Spišskej Novej Vsi vidieť do začiatku októbra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš