Korzár logo Korzár Spiš
Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana

Kežmarský futbal zažíva premenu a možný obrat k lepšiemu

Jedným z podtatranských futbalových klubov, ktorý sa pomerne ťažšie presadzuje na regionálnej scéne je 1. MFK Kežmarok.

Pavol Fejerčák. Od tunajšieho futbalu si sľubuje návrat k lepšiemu.(Zdroj: Marián Dic)

Jedným z podtatranských futbalových klubov, ktorý sa v súčasnom období iba pomerne ťažšie presadzuje na regionálnej scéne je 1. MFK Kežmarok.

KEŽMAROK. Jeho neúspešné účinkovanie v predošlej sezóne mu spôsobilo síce pád do VI. ligy, no po zvážení všetkých aspektov a nadviazaní zvýšenej spolupráce s neďalekým FK Vysoké Tatry kežmarské mužstvo zostupu na poslednú chvíľu predišlo a novú sezónu odštartovalo v IV. lige Sever. Nielen o tejto zmene, ale i celkovej situácii v klube v súčasnom období sme sa v nastávajúcom dialógu pozhovárali s členom výboru 1. MFK Pavlom Fejerčákom.

Mali ste za sebou zaiste minulú neúspešnú sezónu, v ktorej ste sa nedokázali vyhnúť možnému zostupu. Čo považujete za najhlavnejšie príčiny tohto pádu?

„V prvom rade musím podotknúť, že uplynulú sezónu by som ako neúspešnú nehodnotil. I keď sme odohrali veľmi nevydarenú prvú polovicu súťažného ročníka, odvetná časť bola pre náš klub vzhľadom na to, v akej situácii sa nachádzal, úspešná. V jesennej časti pritom naše mužstvo nebolo dostatočne konsolidované a chýbalo nám ešte mnoho dôležitých vecí i aspektov, ktoré podmieňujú kvalitnú atmosféru v klube a želateľné úspechy. Popritom v jeseni sme získali do tabuľky iba jediný bod, pričom na jar, naopak, až 20 bodov, čo získalo máloktoré mužstvo okrem nás. Z toho vyplýva a môžem iba potvrdiť, že zimná prestávka bola pre nás viditeľným obratom a akýmsi štartérom do lepších časov. O neželateľnej situácii v celom ročníku popritom rozhodol vlastne z nášho pohľadu len jediný gól. Ak by sme ho totiž v jednom z našich ostrých majstrovských stretnutí, v ktorom sme remizovali, dokázali vsietiť, vypadnutiu by sme sa určite vyhli. Som preto presvedčený, že o veľkom neúspechu, alebo neúspešnej sezóne hovoriť nemôžeme, pretože pri kežmarskom futbale sme urobili v poslednom období veľa práce a spoločnými silami sme pozmenili celý systém. Stálo nás to navyše mnoho námahy a úsilia, ale napriek tomu si myslím, že situácia sa otočila k pozitívnemu účinkovaniu a Kežmarok pri „koženej“ čaká určite vzostup.“

Futbal v Kežmarku sa za posledné roky postupne ocitol v nezávideniahodnej situácii, z ktorej nenašiel akúsi žiadnu únikovú cestu do bezpečia. Čím si to vysvetľujete?

„Musím zdôrazniť, že celkový výsledok futbalu v Kežmarku za posledných 15 rokov sa dostavil práve teraz. To, že sme sa ocitli v takejto neľahkej situácii, nie je vôbec záležitosť posledných troch rokov, pričom, ak by sme mali podrobne rozobrať všetky nedostatky, museli by sme zájsť do mnohých nepríjemných skutočností. Som presvedčený, že FK v Kežmarku bol v minulosti na veľmi solídnej úrovni, no kvôli niekoľkým ľuďom, ktorí ho riadili, sa dostal do problémov. Z toho môžeme usúdiť, že dostať klub do starostí je najjednoduchšie, ale vrátiť ho späť na požadovanú úroveň stojí dvojnásobné úsilie. Treba ešte dodať, že osobne ma mrzí ešte jedna vec. Fanúšikovia v našom meste sa tešia z neúspechu, čo je také špecifikum a ľudia, ktorí sa bijú do hrude, že im záleží na kežmarskom futbale, sú vlastne akýmisi neprajníkmi a to je to nešťastie. Po mojom príchode sa však náš realizačný tím pokúsil o potrebné oživenie tejto najpopulárnejšej kolektívnej hry a myslím si, že v súčasnosti sme už spoločne na dobrej ceste, aby sme v priebehu krátkej doby v Kežmarku otočili negatívne nazeranie na futbal a mohli byť spokojní.“

Ako by ste zhodnotili terajšie podmienky okolo „koženej“ vo vašom klube na ďalšiu činnosť, ktorá bude vyžadovať nemálo úsilia a práce?

„Na úvod treba poznamenať, že po zmene na primátorskom poste sa v Kežmarku situácia okolo „koženej“ zlepšila. Nový primátor Ferenčák a niekoľkí poslanci si uvedomili, že tunajší futbal konkrétne ako jeden z prioritných športov potrebuje vzostup a zaujíma sa o neho omnoho viac. Chce preto urobiť všetko, aby sa dostal na požadovanú úroveň, ktorá mu patrí. Osobne som rád, že to speje tým správnym smerom a zatiaľ nepociťujem žiadne problémy v našej spolupráci. Jeho maximálnu podporu zaiste veľmi vítam a my v klube robíme všetko preto, aby sme tento šport u nás znovu čo najviac naštartovali. Ďalší výsledok nášho spoločného snaženia s mestom uvidíme pravdepodobne po polroku a pevne verím, že všetko bude správne fungovať podľa našich očakávaní a plánov.“

Oživenie futbalu si však taktiež vždy vyžaduje aj dostatočnú podporu klubu nielen s mestom, ale aj finančnými organizáciami a sponzormi. Ako ste momentálne spokojný s ich vzájomnou spoluprácou?

„Treba uviesť, že my žijeme v meste, kde účinkuje až 16 druhov rôznych športov a aby Kežmarok s 18 500 obyvateľmi uživil takýto počet aktivít, to už nie je vôbec jednoduché. Nespokojný som ale s tým, že ľudia v našom meste stále žijú v akýchsi predsudkoch, že futbal by mal napredovať jedine sám, no nikto si nevie predstaviť ako by to mal zabezpečiť. Väčšina ľudí navyše tvrdí, že futbal u nás má bohatú históriu, ale iba málokto z tých, ktorí o tom hovoria, vie pomôcť futbalu. Treba si uvedomiť, že realita je totiž taká, že bez sponzorov futbal u nás ísť nemôže. Samotné mesto ako také ho totiž neutiahne, lebo ako som naznačil, účinkuje tu viac než 15 športov a každý si chce z finančného koláča niečo vziať. Nechcem krivdiť ostatným športom, ale iba málokto z dôležitých subjektov pri ostatných činnostiach si uvedomuje skutočnosť, že futbal je fenoménom a porovnať ho s ostatnými športmi je podľa mňa proste nezmyselné. Musím ešte dodať, že verejnosť zabudla i na to, že v súčasnosti sa tu zmenili spoločenské pomery a celkové podmienky sú iné. Keďže viacero patronátnych podnikov tu už dávno neexistuje a bez financií sa nedá robiť žiadny šport, znamená, že pohnúť ďalej sa môžeme iba s nejakou mestskou dotáciou o podporou sponzorov.“

V súčasnosti máte za sebou už letnú prípravu a odštartovali ste zároveň aj novú sezónu. Na aké činitele ste v letnej prestávke kládli prvoradý dôraz?

„Doposiaľ sme si stále uvedomovali, že letná prestávka a príprava na nový súťažný ročník bola veľmi krátka a v minulosti to bolo ináč. Všetci vieme dobre, že u nás v súčasnosti trvá zimná príprava takmer päť mesiacov a letná iba tri týždne. Túto skutočnosť totiž vymysleli akísi odborníci na futbal a my sa musíme tomuto systému prispôsobiť. Musím uviesť, že ja osobne takýto systém s dvoma prípravnými obdobiami neuznávam a uvítal by som dlhšie letné obdobie. Jedno je totiž enormne dlhé a druhé nezmyselne krátke, no vyberať si nemôžeme. Žiaľ, nemáme na to vhodné, či už prírodné ale i spoločenské a finančné podmienky, takže sa preto musíme uspokojiť s dvoma prípravnými obdobiami. Našej letnej príprave sme sa venovali tentoraz hneď od začiatku júla v rámci našich možností a schopností, aby sme do novej súťaže boli naplno pripravení. V priebehu letnej prípravy navyše medzi naším klubom a FK Vysoké Tatry prebehli vzhľadom na naše podmienky a záujem o renováciu nášho futbalu určité rokovania o vzkriesenie futbalu v Kežmarku. S Vysokými Tatrami sme sa dohodli na určitej forme spoločného účinkovania, aby sa IV. liga Sever, v ktorej mal hrať práve seniorský kolektív z Vysokých Tatier, hrala v Kežmarku. Počas prípravy sme preto budovali čo najkvalitnejší káder, ktorý by mal túto náročnejšiu súťaž hrať a urobili všetko preto, aby sa v našom klube hral za čo najlepších podmienok kvalitný futbal. Za tento veľmi správny krok treba však poďakovať aj nášmu novému primátorovi Ferenčákovi a určitým sponzorom, ktorí prejavili veľkú snahu pomôcť nášmu futbalu. Pevne preto verím, že v krátkej dobe sa situácia v tunajšom futbale rapídne zlepší a tento kolektívny šport znova ožije.“

Považujete túto vzájomnú spoluprácu s FK Vysoké Tatry a opätovný návrat až do IV. ligy aj za výborný odrazový mostík pre váš klub do budúcnosti?

„Už v súčasnosti osobne stretávam v meste mnohých fanúšikov, ktorí sa tešia na to, že sa v Kežmarku opäť bude hrávať vyššia regionálna súťaž. Navyše nachádzajú sa medzi nimi aj ľudia, ktorí mi chcú pri futbale aj pomôcť a ja sa samozrejme teším tomu, že mám podporu na miestach, na ktorých sme sa predtým iba veľmi ťažko presadzovali. Vzhľadom nato mám záujem aj ja urobiť všetko preto, aby sa u nás mohla hrať dôstojná regionálna súťaž, akú si tu zaslúžime. A to nielen vďaka bohatej futbalovej histórii, ale i úrovni mesta, ktoré si vyššiu súťaž zaiste zaslúži.“

Neprehliadnite tiež

Za tragickou nehodou vrtuľníka pri Strelníkoch bola aj chyba pilota

Vyplýva to zo záverečnej správy vyšetrovania leteckej havárie.

Košická Hlavná sa mení na železničnú stanicu

Po Poprade, Medzilaborciach a Humennom zamieril Legiovlak aj do Košíc.

Župní poslanci riešili rekonštrukciu mosta cez Ružín

Bežné výdavky na údržbu ciest zvýšili o 700-tisíc eur.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.

EKONOMIKA

Penta bude v Petit Presse slabšia

Akcionári spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka SME, sa dohodli na novom usporiadaní vzťahov.

Najčítanejšie na Spiš Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 2. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 3. Leto nekončí!
 4. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 5. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 6. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 7. Už aj seniori presadajú do SUV
 8. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 9. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 10. Bratislava gets a new public space and park
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 473
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 4 096
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 162
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 699
 5. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 466
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 329
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 066
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 039
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 651
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 556

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop