Šesť drevorezbárov sa zišlo na 15. medzinárodnom plenéri Majstra Pavla v Uloži, aby vzdalo hold význačnému umelcovi, po ktorom sa zachovali obdivuhodné diela.
ULOŽA. V obci Uloža v okrese Levoča sa začiatkom augusta uskutočnil 15. ročník Medzinárodného plenéru Majstra Pavla.
Stretlo sa na ňom 6 drevorezbárov z Česka a Slovenska, ktorí sa na 10 dní zahĺbili do tvorivej činnosti a vytvárali plastiky.
Pracovné stretnutia po minulé roky v srdci Levoče nahradila krásna prírodná scenéria na Uloži.
Spomienka na Majstra Pavla
„Tento ročník nesie názov Nasledovníci Majstra Pavla. Opäť sme si pripomenuli významnú osobnosť, ktorá je navždy spojená s historickou Levočou. Ďalším rozmerom je tak trochu prinútiť ľudí pohrať sa s myšlienkou, že všetci sme nasledovníkmi niekoho a mali by sme po sebe niečo zanechať. Či už z pohľadu umenia, práce, ale napríklad aj nezničeného životného prostredia,“ vysvetľuje odborný garant podujatia Michal Smetanka.
Vo voľnej prírode sa stretli insitní umelci, aby svoje vnútorné pocity navždy vkresali do dreva.
Pozvanie na plenér prijali domáci rezbári z Brežian, Prešova a Levoče. Z Českej republiky pricestovali z mesta Litomyšl a okolia.
Tvorivé ruky autorov vytvorili napríklad sovu s knihami vyjadrujúcu múdrosť, ktorá vyrastá v poznaní. Medzi ďalšie zhotovené plastiky patrili Uložská madona a Súznenie.
Inšpiráca v dreve
Rezbár Róbert Žilinský dal svojmu dielu názov Duch stromu.
„Drevo je živý materiál, nechal som sa inšpirovať jeho tvarom. Na soche pozorné oko nájde dievčinu, koňa a vtáča,“ opísal Prešovčan.
Dvojmetrový Levočský trubadúr Miroslava Janiča z Brežian z Prešovského okresu možno zvoláva mešťanov na stretnutie. Je v objatí anjela, ktorý stráži jeho bezpečnosť.
„Som tu po prvýkrát a nebanujem, že som prišiel. Stretol som sa so svojimi kolegami, s ktorými sme si vzájomne odovzdávali naše poznatky v tejto oblasti,“ skonštatoval Janič.
Vítězslava Morávková je na plenéri už desiatykrát.
„Som rada, že sa zmenilo miesto stretnutia. Uloža je krásne miesto na oddych a inšpiráciu. Vyrezala som dielko, ktoré som nazvala Kruhy. Snažila som sa ním vyjadriť, že každý z nás má pocit, že môže lietať. Všetci sme ale bytostne pripútaní k zemi,“ vysvetlila česká umelkyňa.
Sochy, tak ako tie predošlé, budú môcť návštevníci obdivovať v mestských levočských interiéroch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš