Obec Hrabušice pri Slovenskom raji sa orientuje na turistický ruch. Tohtoročná letná sezóna je veľmi úspešná. Národný park navštevuje množstvo turistov, po ktorých ale ostáva množstvo odpadu.
HRABUŠICE. Hrabušice v okrese Spišská Nová Ves sú turistickou lokalitou. Obec sa zameriava na cestovný ruch počas celého roka. Časť miestnych sa preto venuje podnikaniu v ubytovacích a stravovacích službách.
Podľa slov starostky Hrabušíc Jany Skokanovej (KDH) je toto leto mimoriadne vydarené.
„Sezóna je vďaka peknému počasiu dobrá. Parkoviská pri našom turistickom stredisku Podlesok v Slovenskom raji sú stále plné. Mnohí sú tu po prvýkrát a naša príroda ich prekvapuje. Návštevnosť roklín je bohatá, tiesňavu Suchá Belá prejde za deň okolo 900 návštevníkov. Takýto nápor sme pocítili naposledy v roku 2008. Pozitívom je aj to, že turisti k nám prídu na viac dní, ba aj na celý týždeň,“ vysvetľuje starostka.
Obdivovať krásy národného parku prišli zatiaľ turisti z 21 krajín, v porovnaní s minulým rokom sem zavítali z Kuvajtu a Pakistanu.
Stabilnými návštevníkmi sú Česi, Maďari a Poliaci.
Odpad v roklinách
Čím väčšia návštevnosť, tým väčší nápor na služby a väčšia zodpovednosť za technické zariadenia v roklinách. V katastri Hrabušíc sa nachádza Veľký Sokol, Piecky, Suchá Bela, Prielom Hornádu a Kyseľ.
Pri obrovskom nápore turistov v Raji samospráva v oveľa väčšej miere pociťuje nedisciplinované správanie sa návštevníkov.
„Stáva sa, že nás turisti po túre upozornia na závadu, ktorú sa snažíme urýchlene vyriešiť. Zažili sme, že od nás turisti pýtali vrátiť jednodňové vstupné do Raja, ktoré činí 1,50 eur, pretože sa ich predstavy nestotožňovali s realitou. Za mnohé negatívne javy však môžu samotní návštevníci. Pri lavičkách a prístreškoch vo frekventovaných roklinách nachádzame veľmi veľa odpadkov, plastov, plechoviek, ohorkov od cigariet. Nie sme schopní všetko dokonale vyčistiť, aj keď upratujeme niekoľkokrát za týždeň,“ sťažuje sa Skokanová.
Ničenie biotopov
Starostku teší, ak turisti prežijú krásny deň v Raji, z ktorého si odnesú čo najviac. Ako tvrdí, jej radosť by bola o to väčšia, ak by každý turista zniesol z roklín všetko to, čo do nich vyniesol.
Ďalším nežiaducim fenoménom, ktorý by sa mal podľa starostky odstrániť, je skracovanie si trás, čím sa ničia vzácne biotopy.
V prípade netrpezlivých návštevníkov odporúča Skokanová ranný príchod do národného parku, keď sa v ňom nepohybuje veľké množstvo obdivovateľov prírody.
Oprava rebríkov v Suchej Belej
Zo získaných finančných prostriedkov z turistického ruchu putuje časť do opráv technických zariadení v národnom parku. Minulý rok začali s rekonštrukciou 160 metrov drevených rebríkov v tiesňave Piecky, ktorú dokončili túto jar.
„Nadobudnuté peniaze sa teda opätovne vrátia do roklín. Tentokrát sa zameriame na Suchú Belú. Je to najfrekventovanejšia roklina, ktorá má povolenie na vstup aj v zime, pretože sa tam vykonáva ľadolezectvo. Na jeseň začneme s opravami technických pomôcok,“ dopĺňa starostka.
Obec plánuje vybudovať turistický chodník priamo z Hrabušíc na Podlesok, aby sa zvýšila bezpečnosť peších. Prvé rokovania s Košickým samosprávnym krajom, ktorý je vlastníkom cesty, prebehli úspešne.
Modernizácia chatiek
Ďalšie vynaložené prostriedky si vyžiada ubytovacie zariadenie v autokempingu na Podlesku.
„Autokemping Podlesok má veľmi dobrú polohu. Nepremávajú tu autá a prevláda pokoj. Ľudia si tu prídu oddýchnuť a vypnúť od každodenného kolobehu. Kapacita chatiek je 80 osôb, stanovať tu môže až 600 ľudí. Chatky bývajú zväčša permanentne obsadené, kemping so stanmi sa zapĺňa podľa aktuálneho počasia. Uvedomujeme si, že tieto chatky majú svoju dobu životnosti za sebou, potrebujeme iný štandard. Plánujeme ich opraviť a modernizovať. Pevne verím, že sa nám to do budúcej sezóny podarí,“ nádejá sa.
Stavebné práce vykonajú aj pri stavbe horného parkoviska na Podlesku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš