Bez toho, aby vás to bavilo, sa včelárstvo robiť nedá. Musíte mať k nemu prirodzený vzťah, tvrdí skúsenosťami ošľahaný včelár Ján Sokol zo Šambrona v okrese Stará Ľubovňa. Svojej záľube sa venuje už roky, ostatné obdobie sa rozhodol, že to bude aj jeho práca na plný úväzok. Denne je tak spätý s hmyzom, ktorý nám osladzujú život.
ŠAMBRON. V regióne Starej Ľubovne patrí k najväčším spracovateľom medu. Roky sa zároveň venuje aj chovateľstvu včelích matiek. O všetkom dokáže rozprávať s veľkým oduševnením.
„Nikdy by som nebol povedal, že sa raz budem venovať profesionálne iba včelám. Človek musí mať k tomu vzťah a venovať sa tomu stopercentne so srdcom. Pre mňa je to ozajstný koníček,“ povedal Ján Sokol, keď sme ho navštívili pri jeho dome i neďalekých úľoch, ktoré má osadené pod lesmi v pokojnej dedinke Šambron.
Roj včiel sa sa usadil v záhrade na slivke
Ján privoňal k včeláreniu ešte keď bol chlapec, mal vtedy trinásť rokov.
„Do záhrady nám priletel roj včiel, usadil sa na slivke. Otec ho usadil do úľa a vtedy sa to začalo. Mali sme asi desať rodín, nebolo to veľa, no neskôr som sa tomu začal venovať spolu s bratom. Robil som to popri zamestnaní. Keď nám obidvom včelstvá pribúdali, našiel som si miesto na úle neďaleko za dedinou a postavil tam oplôtok. Teraz mám včelstvá tam. Včely sú blízko lesov, neďaleko sú aj rúbaniská. S bratom sme to dostali asi do vienka,“ skonštatoval.
Keď včelstvá Janovi pribúdali, začal sa včeláreniu venovať profesionálne. Rozhodol sa tak pred dvomi rokmi.
„Pri včelách som denne, obnáša to hlavne veľa roboty. Väčšinu si treba nachystať už v zime, predstavte si, keď máte pripraviť asi tisíc rámikov. V lete by sa všetky veci stihnúť nedali. Samozrejme, musím spomenúť, že celú robotu zvládam aj s pomocou manželky,“ pochválil svoju polovičku Ján.
V súčasnosti chová až 180 včelích rodín, čo je na všeobecné pomery poriadne množstvo.
Sezóna bola po desiatich rokoch najlepšia
Vykŕmiť včely, to si žiada aj poriadne zásoby cukru. Ján Sokol ho potrebuje asi dve tony, čo je už len pri predstave poriadne veľa.
„Táto sezóna bola za posledných desať rokov najlepšia. Kým minulý rok som z jedného včelstva vytočil asi pätnásť kíl medu, tento rok to bolo okolo štyridsať kíl. Je za tým priaznivé počasie, súvisí to s teplotou, vlhkosťou, skrátka s mnohými faktormi. Prevládal medovicový, teda tmavý živočíšny med, kvetového ani veľmi nebolo. Súviselo to s tým, že na smrekoch sa namnožili vošky, včely mali dobrý zdroj potravy,“ vysvetlil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš