Najprv odpustová slávnosť a potom zábava až do neskorých večerných hodín.
ĽUBICA. Bez odpustovej slávnosti spojenej s dňami obce by si obyvatelia Ľubice ani len nespomenuli, že bolo leto.
Už viac ako 20 rokov spolu v tretí augustový víkend na futbalovom štadióne pod holým nebom slávia deň obce. Nechýbali tekvice a vyhodnotenie najkrajšej kvetinovej balkónovej výzdoby.
Pre Ľubičanov je to už zaužívaný zvyk a ako mnohí žartujú, bez týchto slávností by leto ani nebolo letom. Najprv do kostola, večer priamo na zábavu.
Mladí, starší a aj deti. Organizátori tvrdia, že program sa snažia vždy namiešať tak, aby o zábavu nebola núdza.
„Začali sme vystúpením ženskej skupiny Slovenka z Popradu, potom vystúpila mladá speváčka z Kežmarku, predstavila sa anglickými a slovenskými skladbami a takisto Folklórny súbor Magurák z Kežmarku. Jadranka, Adrianka, snažíme sa program prispôsobiť všetkým vekovým kategóriám,“ povedala Gabriela Ružbaská, z tamojšieho Obecného úradu.
Bez tekvice nemôžete do Ľubice
Súčasťou programu bola aj už tradičná súťaž v krájaní tekvice, ktorej sa v Ľubici nepovie nijako inak ako Kirbis.
„O Ľubičanoch je predsa známe, že sú „Kirbisári“, a to preto, že naše slávnosti obce sú vždy v čase, kedy dozrievajú tekvice, tak preto už dlhé roky dávame v rámci programu aj súťaž manželských párov v čistení tekvice,“ vysvetlila s úsmevom Ružbaská.
Okrem tekvíc v obci súťažili aj o najkrajšie vyzdobený balkón. Trojica poroty pred slávnosťami vysadla na bicykle a prešli na nich celú Ľubicu, dom za domom, aby vybrali ten, ktorý svojou kvetinovou výzdobou vyniká.
„Premýšľali sme, ako to urobiť, keďže sme toho chceli stihnúť prejsť čo najviac, tak sme to nazvali v trojici po Ľubici a išli sme na bicykloch a vybrali tie najkrajšie výzdoby,“ dodala Ružbaská.
Starší sa bavili, mladší sa nudili
Aj napriek tomu, že oslavy nemali ťahúňa so zvučným menom, keďže obec by si ho dovoliť nemohla, starší Ľubičania si prišli na svoje.
„Je tu hudba, prišla som tu s rodinou, príjemne sme si posedeli, viac nám netreba, dôležité je vedieť sa zabaviť,“ povedala Katarína Kasenčáková.
Aj dôchodca Stanislav bol so slávnosťami spokojný.
„Jadranka nám zaspieva a čo nám viac treba,“ zasmial sa.
„Mne sa páčila veľmi Magura a myslím, že pre nás starších to určite nudné nie je,“ dodal.
Mladí to ale vidia inak. „Keby tu neboli kolotoče pre deti, asi by sme ostali doma, nemáme sa tu veľmi na čom zabaviť,“ povedal Roman Kalafut.
Súhlasila s ním aj Lenka Zavacká.
„Určite by sme sa my mladí potešili, keby nám tu zaspievali nejakí speváci, ktorí sú nám bližší, ale to by asi nebolo veľmi lacné,“ povedala.
Ľubica je jednou z najstarších obcí na Spiši
Obec Ľubica pri Kežmarku je jednou z najstarších obcí na Spiši.
Úplne prvé zmienky pochádzajú už z roku 1251. Ešte v 17. storočí patrila k najbohatším spišským mestám s obrovským chotárom.
Je to obec, ktorá sa pýši meštianskymi domami, najvyšším, barokovým Mariánskym stĺpom so sochou Immaculaty či najväčším dvojloďovým kostolom Nanebovzatia Panny Márie s gotickou sochou s plastikou Madony a svätíc z dielne Majstra Pavla z Levoče.
Kežmarský Magurák. Potešil hlavne staršie ročníky.
Deti mali o zábavu postarané. Vyšantili sa na kolotočoch. Foto k článku: Jana Pisarčíková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš