Po útoku sršňov neďaleko Spišskej Belej, okres Kežmarok, prišiel o život starší muž. V teréne bol spolu so svojim bratom, ktorého hmyz doštípal tiež.
SPIŠSKÁ BELÁ. Tragédia sa stala počas utorka v lokalite Krivý kút, neďaleko náučného chodníka medzi Spišskou Belou a Bušovcami.
Špekuluje sa, že bratia boli skontrolovať lesnú zver, keďže obaja boli poľovníkmi.
Muža dobodal celý roj
Muža vo veku 64 rokov mal na napadnúť roj sršňov.
„Žiaľ, pacient, ktorého podľa svedka viackrát uštipli dva sršne, pri príchode posádky záchranárov nejavil žiadne známky života. Lekárka musela konštatovať iba smrť," povedala pre Korzár hovorkyňa zdravotníckych záchranárov z Falck-u, Alena Lacyková – Krčová.
Záchranári museli pomáhať aj druhému z mužov, ktorého tiež uštipol sršeň.
Previezli ho do nemocnice v Kežmarku.
Podrobnosti útoku zatiaľ nie sú známe
Živočíchy majú podľa našich informácií hniezdo v senníku, ktorý sa má nachádzať blízko miesta útoku.
Obaja bratia mali neďaleko zaparkované osobné auto, na ktorom dorazili zrejme z bydliska v Spišskej Belej.
Ďalšie podrobnosti nie sú zatiaľ známe.
Sršeň obyčajný (Vespa crabro)
Je to druh hmyzu z čeľade sršňovité (Vespidae). Sršne sú spoločenský hmyz. Hlavou kolónie je kráľovná, ktorá je najväčším jedincom v hniezde dosahuje veľkosť 25 – 50 mm. O fungovanie kolónie sa starajú neplodné robotnice, ktoré sa starajú o potomstvo. Na rozdiel od včiel si sršne nepripravujú zásoby na zimu a hniezdo je jednosezónne, obvykle zaniká koncom septembra. Zimu prežívajú len oplodnené kráľovné, ktoré na jar založia nové kolónie. Najčastejším miestom sú dutiny stromov a podkrovia starých domov so sedlovou strechou. Živí sa hmyzom, ovocnými šťavami a nektárom. V prípade bodnutia je istejšie, ak postihnutý vyhľadá lekársku pomoc. Reakcie môžu byť rôzne, od obyčajného začervenania kože až po kolaps organizmu.
wikipedia.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš