Evidovaná miera nezamestnanosti v kežmarskom okrese postupne klesá. Aktuálne dosahuje 23, 66 percenta, pričom oproti minulému mesiacu bol zaznamenaný jej pokles o 0,49 percenta.
KEŽMAROK. „Ešte február bol oproti januáru vyšší, ale odvtedy ideme každý mesiac dole. Od januára až do konca júla sme zaznamenali pokles o 1,22 percenta,“ povedala Alena Krajčová, poverená riadením odboru služieb zamestnanosti na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Kežmarku.
Okresu patrí naďalej tretie miesto v rebríčku okresov s najvyššou nezamestnanosťou. Horšie sú na tom už len okresy Rimavská Sobota a Revúca.
Evidujú 8772 uchádzačov
Na úrade práce v Kežmarku je v súčasnosti evidovaných 8772 uchádzačov o zamestnanie. Podľa Krajčovej bola hlavným dôvodom poklesu nezamestnanosti v okrese intenzívna práca so zamestnávateľmi a využívanie nástrojov aktívnej politiky.
Išlo o nástroje hlavne pre mladých ľudí do 29 rokov, ktorí tvoria viac ako tretinu počtu nezamestnaných.
„Z celkového počtu uchádzačov máme v evidencii 34 percent mladých ľudí vo veku do 29 rokov. Hoci sme oproti júnu zaznamenali pokles o necelé jedno percento, je to dosť vysoké číslo,“ skonštatovala Krajčová.
Aj preto sa úrad snaží venovať a pomôcť najmä tejto skupine ľudí.
„Chceme ich zamestnať, využívame nástroje. Aj nové národné projekty, ktoré budú spustené pravdepodobne od októbra tohto roka, sú venované znevýhodneným uchádzačom, ktorých máme v evidencii veľmi veľa. Budú ako pre mladých, tak aj pre občanov starších ako 50 rokov a potom pre dlhodobo nezamestnaných,“ povedala Krajčová.
Situácii podľa nej napomohol aj národný projekt pre samosprávy týkajúci sa najmä dlhodobo nezamestnaných.
Iba 362 voľných miest
ÚPSVaR v Kežmarku mal ku koncu júla nahlásených 362 voľných pracovných miest. Podľa kežmarského primátora Jána Ferenčáka ich v regióne vzhľadom na počet nezamestnaných nie je veľa.
Ako povedal, miera nezamestnanosti a podmienky nie sú atraktívne ani pre investície alebo otváranie nových živností.
Mesto Kežmarok opúšťajú mnohí mladí, ktorí odchádzajú za pracovnými príležitosťami do iných miest či cudziny. Región sa tak podľa primátora postupne vyľudňuje.
„Všetci sa hrnú do veľkých miest, ako je Bratislava, Nitra, Trnava či Poprad, kde je infraštruktúra, rozvoj, do miest, ktoré majú absorpčnú schopnosť. Tak, ako je Nemecko strašne bohaté a Grécko strašne chudobné a nikdy sa z toho samé nedostane, tak je to aj v prípade regiónov, ako je Kežmarok, ktorý sa nikdy z tohto sám nedostane. Atraktivita prostredia totiž nie je veľká, strácame ľudský potenciál, ktorý by nám do budúcna generoval ďalší ľudský potenciál,“ myslí si primátor (na snímke vpravo).
Verí v pomoc stimulov
Ferenčák verí, že zlepšiť situáciu v okrese i v samotnom meste by mohli základné automaty na podporu zamestnávania, ktoré avizoval premiér Robert Fico v stredu 19. augusta v Rožňave.
Stretol sa tam so zástupcami okresov s vysokou nezamestnanosťou, kam by mali smerovať rôzne stimuly na podporu pracovných príležitostí.
Opatrenia majú byť súčasťou nového zákona, ktorý bude vládny kabinet schvaľovať o týždeň. Spomínané základné automaty by sa podľa premiéra mali naštartovať ihneď, ako sa okres dostane na príslušnú hranicu nezamestnanosti.
Momentálne sa pracuje s hranicou 20 %, premiér však nevylúčil, že by sa automatov týkali aj okresy s nižšou nezamestnanosťou.
„Konkrétne opatrenia by mali týmto regiónom umožniť rozvoj, ak nie zvonku, tak aspoň zvnútra. Okresy by mohli zažiť renesanciu či vnútornú obnovu a pomôcť rozvoju priamo v obciach a mestách, ako aj poskytnúť prácu ľuďom,“ povedal pre SITA Ferenčák.
Pomohol by diaľničný privádzač
Za dôležitú pre rozvoj označil kežmarský primátor aj kvalitnú cestnú infraštruktúru, predovšetkým plánované vybudovanie diaľničného privádzača, ktorý by mal byť postavený do roku 2020.
„Nikto nám do regiónu z pohľadu rozvoja cestovného ruchu či priemyselnej výroby nepríde, ak má prejsť niekoľko kilometrov po ceste, ktorá je preplnená. Ak chceme regióny rozvinúť, cestná infraštruktúra je veľmi dôležitá, pričom je potrebné zamerať sa nielen na tú nadradenú, ale aj lokálnu infraštruktúru,“ povedal Ferenčák.
Rovnako mladých by podľa neho bolo možné prilákať späť do mesta aj vďaka lepším a výhodnejším podmienkam v súvislosti s nájomnými bytmi. Dôležité je podľa neho poskytnúť im možnosti otvorenia živnosti, vlastného podnikania.
„V tom vidím ten potenciál, prilákať ľudí, vzdelaných ľudí, poskytnúť im také podmienky, aby boli ochotní ostať aj v takýchto znevýhodnených regiónoch, zamestnať ľudí a poskytnúť im ďalšie podmienky,“ dodal kežmarský primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš