Detský divadelný súbor (DDS) Gašparko z Lendaku tento rok oslavuje 25. narodeniny. Pomenovanie si zvolili zakladatelia podľa hry Gašparko na cestách, ktorú v júni 1990 ako prvú naštudovali.
LENDAK. Zakladateľkou a režisérkou je učiteľka miestnej základnej školy Mária Budzáková.
"Keď sme boli tínedžeri, chceli sme zmeniť názov DDS na niečo moderné, ale pán riaditeľ povedal nie, vraj je to značka nášho súboru a tak to ostalo," vysvetľuje Budzáková.
V divadelnom súbore sa vystriedalo už sedem generácií detí, začínajú ho navštevovať v 3. až 5. ročníku základnej školy a po ukončení deviateho ročníka s divadlom končia.
"Tie decká odídu ale zase prídu nové," dodáva zakladateľka DDS Gašparko, ktorý má na svojom konte mnoho ocenení.
Ich najväčším úspechom je účinkovanie na Scénickej žatve v Martine, ktoré sa konalo v roku 2005 a považuje sa za najvyššie ocenenie amatérskych divadiel.
Dostali sa tam vďaka prvému miestu na celoslovenskom festivale Gorazdov Močenok, kde sa predstavili s divadelnou hrou Zápalky.
"V rokoch 2006 a 2009 sme sa zúčastnili na celoslovenskej súťaži Zlatá priadka. Mohli sme sa zúčastniť aj v iných rokoch, ale konkurencia je v Prešovskom kraji na veľmi vysokej úrovni," konštatuje Budzáková.
Súbor Gašparko v roku 1990. Foto: lendak.sk
S deťmi sa pracuje veľmi dobre
V roku 2010 súbor naštudoval rozprávku Štyri (manželky) o hodnotách ľudského života a získal s ňou druhé miesto na krajskej prehliadke v Stropkove i na celoslovenskom festivale kresťanského divadla Gorazdov Močenok.
Režisérka dostala aj individuálnu cenu, a to za dlhoročnú prácu s DDS Gašparko Lendak.
"Deti chodia do súboru väčšinou pre partiu, radi sa hrajú a zabávajú. Pracuje sa mi s nimi veľmi dobre a tu v Lendaku máme detí stále dosť. S divadlom začínam stále v októbri, deti prichádzajú samy a ak ich neprejde chuť, tak ostávajú. Najkrajšia je vždy tvorivá časť, keď si vymýšľame hru, veľa sa vtedy nasmejeme. Deti sú neskutočným zdrojom inšpirácie a nápadov," pochvaľuje si vedúca súboru.
Kulisy z tiel
Gašparko vystupuje predovšetkým na súťažných prehliadkach, niekedy však navštevovali aj školy.
"Začali sme chodiť po telocvičniach, ale to nie je ono. Divadlo potrebuje javisko. Je náročné platiť si cestovné aj nájom mestu za javisko. Tak sme potom chodievali len na súťažné predstavenia a festivaly. Momentálne opäť rozbiehame činnosť so základnými školami, pretože ak máte dobrú spoluprácu so školou a riaditeľstvo školy zase s mestom, tak vám ponúkne priestor zadarmo. Nič viac z toho nezískate, len dobrý pocit a radosť, že deti majú možnosť niečo vidieť a zažiť," pokračuje Budzáková.
Súbor Gašparko je známy tým, že má veľa detí, každý rok aj okolo 30. Kulisy si vytvárajú z vlastných tiel, aby mal divák priestor pre svoju predstavivosť. Režisérka Budzáková sa každý rok snaží spolu s deťmi vytvoriť novú divadelnú hru.
Momentka z hry Hore nohami (1998). Foto: lendak.sk
Úspešná rozprávka Chaos
"Momentálne sme úspešní s rozprávkou Chaos. Vyhrali sme s ňou tretie miesto na festivale Gorazdov Močenok a tiež aj Rozprávkový Stropkov. Túto hru sme poskladali zo starých improvizačiek, ktoré sme oprášili a čuduj sa svete, vzišla z toho veľmi pekná hra," hodnotí Budzáková, ktorá plánuje v najbližšom období spolupracovať s folklórnym súborom Kicorka z Lendaku.
Chcela by sa viac prezentovať v okolí, pretože ich tu poznajú menej ako na západnom Slovenku.
Vytvorila by pásma, ktoré by boli obohatené hudobnou a speváckou zložkou.
"Najviac ma teší radosť v detských očiach, človek sa pri deťoch cíti taký mladý. Mala som tendenciu študovať réžiu, ale tým, že učím tu v základnej škole, robím osvetu v rodnej obci. Myslím si, že obec je hrdá na tento divadelný súbor, lebo ak treba finančne podporiť súťaže a s tým spojené cestovné, vždy nám vychádza v ústrety s dotáciou," uzatvára Budzáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš