Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvia. Fotograf Miloš Greisel z obce Hnilčík (okres Spišská Nová Ves) doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
HENCLOVÁ. Obec Henclová je sekundárne sídlo, ktoré vzniklo na mieste zaniknutej osady Tichý Potok, nemecky Stillbach, starobylého osídlenia baníkov a uhliarov.
Zlatá doba baníctva
Stillbach patril medzi najdôležitejšie banské lokality na Spiši už v stredoveku a ťažbou medených rúd sa významným spôsobom podieľal na zlatej dobe spišského medenorudného baníctva v 13. až 15. storočí.
„Štilbačská meď bola známou a vyhľadávanou obchodnou značkou. V roku 1556 však Stillbach padol za obeť nájazdu ozbrojencov, vyslaných zemepánom z Krásnej Hôrky Bebekom. Bebekovci mali voči svojim susedom – banským mestám Smolníku a Gelnici - územné nároky a podnikali voči nim ozbrojené nájazdy. Stillbach bol vypálený a jeho obyvatelia utiekli a usadili sa vo Švedlári. Neskôr bola dedina obnovená (sčasti rusínskymi prisťahovalcami) a obnovili sa aj tunajšie bane, no už nie v pôvodnej sláve,“ priblížil geológ na dôchodku Marián Jančura, ktorý sa venuje histórii baníctva.
Žila Pater Noster
Podľa jeho slov sa baníctvo zakladalo predovšetkým na dobývaní žilného ložiska Pater Noster v severnom a západnom svahu Suchého vrchu.
„Žila Pater Noster bola pomerne plytko uklonená, čo si vyžadovalo náročnejšiu otvárku banskými štôlňami a uklonenými dielami, tzv. úpadnicami“. Vyrazené boli štôlne Spodný Pater Noster a Horný Pater Noster. V 20. storočí v medzivojnovom období sa tu pokúšala ťažiť firma Montánia (do roku 1939), no potenciál žily bol už vyčerpaný stredovekou a novovekou ťažbou,“ dodal M. Jančura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš