Geológ JOZEF DANIEL pracoval 42 rokov vo firme Uranpres v Spišskej Novej Vsi, ktorá zabezpečovala komplexné dodávky bansko-stavebných, geologických a vrtných prác. V súčasnosti je v dôchodku. Aktívne však prispieva článkami z oblasti geológie v odborných časopisoch. Redakcia Novín Spiša sa s ním porozprávala o geotermálnych vodách Spiša a možnostiach ich využitia v cestovnom ruchu.
Slovenská republika má vďaka svojim prírodným podmienkam značný potenciál geotermálnej energie. Na Slovensku je vymedzených 26 geotermálnych oblastí. Ako je na tom Spiš?
„Jednou z týchto oblastí je i Levočská panva. V časti Popradskej kotliny a čiastočne Hornádskej kotliny bol v roku 2008 vykonaný geologický prieskum, zameraný na geotermálne vody. Určovalo sa ich zaradenie s ohľadom na stupeň overenia a s možnosťou ich energetického využitia. Súčasťou úlohy boli i režimné merania, monitorovanie vrtov Poprad PP-1, Vrbov Vr-2, Stará Lesná FGP-1, Arnutovce HKJ-3 a Letanovce HKJ-4, ktorých cieľom bolo hydrodynamické overenie geotermálnych vôd.“
Ako dopadol prieskum?
„Aktivita v tepelnom poli stúpa od okraja pohorí smerom do depresných častí panvy. Podobne je to i s tepelným poľom, v hĺbke 1 000 až 4 000 m, v ktorej leží kolektorové súvrstvie vápencov a dolomitov, sa priemerné teploty nahromadených vôd pohybujú od 37 do 110 stupňov Celzia, v hĺbkach 2 000 až 4 000 m 61 - 109 stupňov Celzia. Na základe geotermálneho zhodnotenia bolo zistené, že geotermická aktivita je v Popradskej i Hornádskej kotline priaznivá z hľadiska možnosti získavania geotermálnych vôd s priemerným teplotným gradientom 32,6 - 34,5 stupňov Celzia na kilometer. Málo perspektívnou oblasťou z hľadiska teplôt je oblasť Kozích chrbtov. Neperspektívne je prehĺbenie panvy v pokračovaní Kozích chrbtov východným smerom a časť Hornádskej kotliny.“
S akými výsledkami sa skončilo samotné monitorovanie vrtov?
„V oblasti sú vrty, ktorých geotermálny potenciál je čiastočne využívaný, teda Vrbov, Poprad, Veľká Lomnica, Gánovce. Ale sú aj nevyužívané geotermálne vrty v Starej Lesnej, Arnutovciach, či Letanovciach, čo je možné považovať za určitý ekonomický a ekologický hazard, pretože ide o čistú energiu. Spracovaných je niekoľko projektov, resp. štúdií na nové geotermálne vrty v oblasti Spiša v Levočskej doline, Spišskej Novej Vsi a Lopušnej doline pri Svite. Z hľadiska možností získania geotermálnej energie na základe vykonaných prác je možné odporučiť nové geotermálne vrty predovšetkým na osi Poprad - Veľká Lomnica, západne od Kežmarku, ako aj v zóne severovýchodne od Vrbova a východne od Kežmarku. V Hornádskej kotline je otázkou hrúbka kolektora podzemných vôd. Vrtom pri Arnutovciach (HKJ-3) nebolo navŕtané podložie, vrt sa skončil v porušených dolomitoch. Preto ako perspektívnu je možné považovať oblasť severne od spojnice Spišský Štvrtok – Arnutovce – Smižany – Spišská Nová Ves – Západ. Samozrejme, je potrebné využiť už uskutočnené vrty v Starej Lesnej, ako i v Arnutovciach a Letanovciach."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš