V okresných mestách Spiša si aj tento rok pripomenú výročie vypuknutia Slovenského národného povstania. V najbližších dňoch chystajú pri tejto príležitosti viaceré podujatia, okrem pietnych aktov to budú v Kežmarku aj ukážky bojov či odborný seminár na hrade v Starej Ľubovni.
POPRAD. Hoci povstalecké územie podľa historika novších dejín Ľubovnianskeho múzea Eduarda Laincza tvorila predovšetkým oblasť stredného Slovenska, niektoré spišské mestá sa stali operačným priestorom nemeckých okupačných vojsk.
Pripomenúť si udalosti spred 71 rokov má aj odborný seminár na tému Prechod frontu cez územie Slovenska v rokoch 1944-1945 a následná situácia.
Opíšu prechod frontu
Na Ľubovnianskom hrade si v piatok 28. augusta takýmto spôsobom pripomenú rovnako 70. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. Ako informoval Laincz, odborný seminár sa začne o 10:00 a odznejú na ňom tri prednášky.
Historik múzea sa počas neho bude venovať prechodu frontu cez územie vtedajšieho okresu Spišská Stará Ves. Na tému Slovensko medzi povstaním a prechodom frontu bude hovoriť Martin Lacko z Ústavu pamäti národa a tému oslobodenia okresu Stará Ľubovňa priblíži historik Michal Murcko.
Predstavia publikáciu
Po prednáškach bude nasledovať slávnostná prezentácia publikácie s názvom Biografia a personálna bibliografia historika Michala Murcka, ktorý sa tento rok dožíva 75 rokov.
Následne o 12:30 sa uskutoční pietny akt pri pamätníku padlým na treťom nádvorí hradu Ľubovňa. Ako pripomenul Laincz, práve na Ľubovnianskom hrade sa po potlačení povstania od októbra 1944 zdržiavalo nemecké komando.
„Zavraždilo niekoľkých miestnych Židov aj partizánov. Vypálená bola napríklad dedina Šambroň. Obyvatelia sa ku koncu vojny zapájali do povstania, do ilegálnej činnosti, cez okres prechádzalo veľa poľských obyvateľov, ktorí utekali z Poľska a prechádzali do Maďarska, bola tu vybudovaná sieť takzvaných kuriérov,“ opísal obdobie posledných mesiacov vojny historik Laincz.
V Kežmarku v nedeľu
Oslavy výročia ozbrojeného povstania slovenského domáceho odboja proti fašistickým okupantom sa v Kežmarku uskutočnia v nedeľu 30. augusta.
Ako informovala riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová, ich začiatok je naplánovaný na 14:30, keď sa na nádvorí hradu uskutoční pietny akt kladenia vencov pri pamätníku.
Zúčastnia sa na ňom aj členovia klubu vojenskej histórie v historických uniformách československej a Červenej armády. Ďalší program bude pokračovať pri radnici.
„Približne o 15:40 sa k slovu dostanú členovia Klubu vojenskej histórie Tatranskí vlci z Popradu. Tí spoločne so svojimi kolegami z Košíc, Spišského Bystrého a Spišskej Novej Vsi priamo na námestí predvedú ukážku bojov pri oslobodzovaní mesta Kežmarok z 27. januára 1945, ktorým SNP predchádzalo,“ informovalo mesto.
Kultúrny program
Po 16:00 sa na pódiu začne kultúrny program, v ktorom vystúpia detský folklórny súbor Maguráčik, tanečno-športové centrum Tempo s ukážkami spoločenských tancov.
Pripravené budú aj ukážky práce Policajného zboru SR, prehliadka historických vozidiel a vojenskej techniky.
Organizátormi osláv 71. výročia SNP sú mesto Kežmarok, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, Múzeum v Kežmarku, Okresný úrad Kežmarok a Mestské kultúrne stredisko.
V Levoči aj prechod cez hory
Levočania si SNP pripomenú slávnostným kladením vencov pri pomníku padlých na Námestí Majstra Pavla v piatok 28. augusta o 14:00.
Organizátorom spomienkovej slávnosti je mesto Levoča, Okresný úrad v Levoči a Základná organizácia slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Levoči.
Vence položia aj k pomníku obetí leteckej havárie na Vinnej z 23. októbra 1944, a to v sobotu 29. augusta.
Po skončení osláv sa v sobotu uskutoční prechod cez Levočské hory.
Odhalia pamätnú tabuľu
Spomínané udalosti z konca druhej svetovej vojny si mesto Spišská Nová Ves pripomenie spomienkovou slávnosťou pri miestnom Pamätníku oslobodenia vo štvrtok 27. augusta o 14:00.
V piatok 28. augusta bude pri rovnakej príležitosti na Partizánskej lúke na Podbanskom (Vysoké Tatry) odhalená nová pamätná tabuľa s mapou bojov v SNP v oblasti východných Tatier.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš