Rozhodla sa využívať pri vstupe do rokliny Suchá Belá semafor.
SLOVENSKÝ RAJ. Tohtoročné letné počasie praje dovolenkárom. Vysoká návštevnosť je v čase sezóny aj v Národnom parku Slovenský raj.
Turisti počas pobytu v Raji dávajú prednosť najkrajším a zaujímavým túram. Medzi najexponovanejšie trasy patria Prielom Hornádu a Suchá Belá s rebríkmi, reťazami a lávkami.
Čaká sa aj hodinu
V rokline Suchá Belá spôsoboval vysoký nápor turistov aj hodinové čakanie na vstup na železné rebríky pri Misových vodopádoch. Správa NP Slovenský raj prichádza s netradičným riešením.
„O roklinu Suchá Belá je dlhodobo veľký záujem turistov. Množstvo ľudí pred Misovými vodopádmi však znižuje komfort návštevníkov a často dochádza k menším konfliktom. Ľudia musia dlhšie čakať, predbiehajú sa a zbytočne stúpa nervozita. Na jar tohto roku sme začali pripravovať v spolupráci s obcou Hrabušice a nadáciou Ekopolis zaujímavý projekt. Chceme postaviť pri vstupe do Suchej Belej semafor,“ vysvetľuje riaditeľ Správy NP SR Tomáš Dražil.
Podľa jeho slov nejde o klasickú svetelnú signalizáciu, ktorá by červeným svetlom zakazovala vstup do tiesňavy.
„Išlo by skôr o odporúčanie, že turistov na tejto trase je veľa a budú pri rebríkoch čakať. Oranžová by predznamenávala možnú nútenú prestávku, zelená bezproblémový prechod roklinou. Chceli by sme pri Misových vodopádoch nainštalovať tiež kamerový systém, ktorý by prenášal on-line záznam na obrazovky na Podlesku a na webové stránky národného parku. Turisti si tak urobia obraz o aktuálnej situácii a sami sa rozhodnú, či sa vydajú na túru alebo chvíľu počkajú.“
Pribudne aj sčítač návštevníkov
Projekt zároveň uvažuje s umiestnením sčítača návštevníkov na začiatku Suchej Belej.
„Sčítač zaznamená všetkých ľudí vstupujúcich do rokliny, ale aj tých, ktorí sa vracajú. Je to pre nás dôležitá informácia, pretože v posledných rokoch mnoho ľudí si po zhliadnutí technických zariadení pri Misových vodopádoch zvolí na túru ďalej neísť. Až priamo na mieste si totiž uvedomia, že by prechod po rebríkoch nezvládli, prípadne sa boja o bezpečnosť detí,“ opisuje Dražil.
Sčítač v prepojení s kamerovým systémom bude v prevádzke počas celého roka.
Z pohľadu manažovania turistiky má veľký význam.
„Toto technické riešenie je originálny nápad, s ktorým sme sa inde nestretli. Budeme mať presné čísla o návštevnosti jednej z najatraktívnejších lokalít národného parku. Vďaka týmto informáciám bude možné vytvoriť aj matematický model, ktorý vyhodnotí počet turistov v jednotlivých úsekoch rokliny a bude ovládať svetlá na semafore. Očakávame, že sa vyhneme prílišnej koncentrácii ľudí, ktorá spôsobuje poškodzovanie biotopov na dne rokliny,“ dodáva riaditeľ.
Rebríky a stúpačky sa budú dať vyskúšať
Iniciátori plánujú tiež vybudovať v turistickom stredisku Podlesok miniareál, maketu, ktorá bude znázorňovať zmenšeninu Suchej Belej s rebríkmi a stúpačkami. Tie si budú môcť vyskúšať.
„Ľudia tak získajú pravdivý obraz, čo budú musieť na túre absolvovať. V areáli sa budú nachádzať aj náučné segmenty a zábavné hry pre deti. Vytvoríme tak priestor pre zmysluplné využitie času, ak v rokline bude veľa ľudí “ konštatuje šéf ochranárov.
Celkové náklady na projekt predstavujú okolo 100-tisíc eur. Zrealizovaný by mal byť v nasledujúcom roku.
V dlhodobom výhľade je vybudovanie okružného náučného chodníka na Podlesku, ktorý bude poskytovať informácie o mokradiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš