KEŽMAROK. Prvé povstalecké boje sa pred 71 rokmi odohrávali nielen pri Martine a na strednom Slovensku, ale rovnako aj na severovýchode Slovenska.
„Bojovalo sa tam o Kežmarok, keďže ten ešte tesne pred vypuknutím povstania obsadili Nemci a stal sa centrom takzvaných spišských Nemcov, ktorí sa dnes nazývajú Karpatskí Nemci,“ uviedol Marcel Maniak, amatérsky vojnový historik a predseda Historicko-dokumentačnej komisie pri Oblastnom výbore Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Poprade.
Kežmarok bol podľa jeho slov jediným mestom na Spiši, ktorému sa do povstania zapojiť nepodarilo. Plán mu prekazili Nemci i veliteľ miestnej ilegálnej bunky.
V deň Slovenského národného povstania bolo v Kežmarku sústredených a vyzbrojených asi 1500 Nemcov, ktorí už boli vopred informovaní o tom, že povstanie vypukne.
Miestna vojenská posádka, ktorá bola v Kežmarku, bola od začiatku obkľúčená Nemcami, takže sa do povstania ani nemohla zapojiť.
Veliteľ opustil posádku
Podľa Maniaka bolo v tom čase v kežmarských kasárňach asi 160 vojakov, proti Nemcom nemali šancu.
„Rovnako veliteľ Bedrich Černický opustil posádku a rozkazy nechal uzamknuté v trezore. Nižší velitelia už potom nevedeli, ako pokračovať, a keď videli kasárne obkľúčené Nemcami, báli sa zaútočiť. Černický ich neupovedomil o tom, čo majú robiť a posádka tak ostala bez velenia,“ vysvetlil Maniak.
Podľa jeho slov sa Černickému tento krok vyčítal niekoľko rokov.
Po tom, ako Nemci zistili, že vojaci ostali bez velenia, vtrhli do kasární, vojakov odzbrojili a obsadili celé kasárne.
Povstalecké velenie na Spiši, ktoré plánovalo priebeh povstania, tak podľa Maniaka prišlo o dôležitú silu. Ako povedal, rátali s delami a kanónmi, ktoré boli v kežmarských kasárňach a chceli ich použiť v rámci povstania.
Keď vojenská posádka v Kežmarku zlyhala, povstalci v Poprade pripravili plán na oslobodenie Kežmarku.
„30. augusta v popoludňajších hodinách vyrazili na Kežmarok. Akciu riadilo spomínané povstalecké velenie z Popradu. Útočili smerom od Popradu a tiež od Levoče cez Ľubicu. Oslobodiť mesto sa im však nepodarilo, hoci už večer boli tesne pred Kežmarkom. Nemci totiž proti nim použili kanóny z kasární a útok odrazili,“ opísal boje Maniak.
Na druhý deň ráno, 31. augusta, došli Nemcom aj posily z Poľska, obrnené vozidlá, stredné a ľahké tanky.
Nemci následne prešli do protiútoku a tlačili povstalcov a partizánov späť na Poprad.
Boj povstalcov o Kežmarok bol neúspešný.
Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Nemci mesto bránili do poslednej chvíle
„Kežmarok sa podarilo oslobodiť až 27. januára 1945 prvou brigádou zo zostavy prvého česko-slovenského armádneho zboru, v spolupráci so sovietskym jednotkami,“ uviedol vojnový historik.
Nemci do poslednej chvíle mesto bránili, predovšetkým prístupy na Kežmarok.
Podľa Maniaka sa bojovala aj v bývalom vojenskom obvode Javorina, v Ruskinovciach či Žakovciach. Tesne pred Kežmarkom boli tiež zákopy a mínové polia.
„Priamo v meste sa nebojovalo, a keď tie prvé československé a sovietske jednotky vstúpili do mesta, bolo ľudoprázdne. Nemci tam už neboli, väčšina nemeckých rodín zutekala a slovenských rodín bolo málo, väčšina z nich sa k tomu skrývala v pivniciach,“ uviedol k vtedajším udalostiam Maniak.
Gestapo sídlilo aj na hrade
Kežmarčania to najmä koncom vojny nemali ľahké. Od konca augusta 1944 sa v meste usídlili Nemci, ktorí každého upodozrievali a zatýkali.
Gestapo malo podľa Maniaka sídlo v jednej zo škôl a tiež na Kežmarskom hrade. Väznilo a vypočúvalo tam partizánov a povstalcov, ktorí boli zajatí v okolí Kežmarku či v Tatrách.
„Páchali zverstvá na domácich obyvateľoch i na povstalcoch. Priamo na nádvorí hradu tiež popravili viac ako dvadsať partizánov a povstalcov. Ďalších piatich zranených po povstaleckých bojoch vyvliekli 21. septembra priamo z nemocnice za Kežmarok, kde ich popravili. Majú tam dnes svoj pamätník,“ opísal tragické udalosti po SNP predseda Historicko-dokumentačnej komisie pri Oblastnom výbore Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Poprade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš