Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti k najrozšírenejším odvetviam. Fotograf Miloš Greisel z obce Hnilčík (okres Spišská Nová Ves) doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
HNILČÍK.
Osobitnú polohu i postavenie malo banské pole Karol a v ňom štôlne Karol Vyšná a Karol Nižná.
Banská vzácnosť
„Druhá z nich sa nám sčasti zachovala vďaka kamennej výstuži budovanej do lomeného oblúka, použitej na začiatku štôlne a v ďalších miestach, kde bol oslabený horský masív. Štôlňa Karol je klenot medzi hnilčíckymi štôlňami a má nesmiernu historickú i dokumentačnú hodnotu. Keďže sa využívala minimálne 250 rokov, dochádzalo v nej k viacerým prestavbám a zmenám, ktoré nám dnes umožňujú študovať rozličné spôsoby používania banských technológií pri razení chodieb, pri banskej doprave i dobývaní,“ vysvetľuje geológ na dôchodku Marián Jančura, ktorý sa venuje histórii baníctva.
Chodba dáva možnosť nazrieť aj do starých dobývok a uvedomiť si fyzickú náročnosť baníckej práce. Súčasťou chodieb je aj malý sklad výbušnín.
Najstarší údaj o nej ako o Saylerovej dedičnej štôlni pochádza z mapy z roku 1767. Chodbu využívali do začiatku 20. storočia, no už iba ako pomocné banské dielo.
„Je potrebné upozorniť, že ústie štôlne je na súkromnom pozemku a dôkladné zamknuté. Prípadný vstup je prísne zakázaný,“ prízvukuje geológ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš