Festival Goraľov navštívilo tento rok odhadom vyše päťtisíc ľudí.
ČERVENÝ KLÁŠTOR. V poradí šiesty ročník Stretnutia Goraľov je takpovediac aj najväčším sviatkom na Zamagurí.
„Našou hlavnou myšlienkou je uchovať tradície našich predkov Goraľov, ich piesne, zvyky, nárečie a udržanie dobrých vzťahov. No hlavným cieľom bolo vytvoriť stretnutie dobrých ľudí, nielen s goraľským pôvodom,“ povedal Marek Kollár, jeden zo spoluorganzátorov i člen folklórnej skupiny Kollárovci.
Chcú zachovať tradície
Tradovalo sa, že Gorali sú nebojácni, tvrdí ľudia. V minulosti sa živili najmä gazdovstvom, aj roľníctvom. Táto etnografická skupina žije na území Slovenska, Poľska i v Čechách.
„Od ostatných sa Gorali líšia najmä svojím krojom, nárečím, folklórom, tancom, piesňami i tradíciami. Sú to šikovní remeselníci, ktorí sa nijakej práce neboja. V súčasnosti sa snažíme uchovať všetky tieto poznatky o Goraľoch a priblížiť ich najmä mladým ľuďom,“ poznamenal M. Kollár.
Na pódiu vystúpili viacerí televízni speváci
Vyše päťtisíc ľudí sa na Zamagurí poriadne zabavilo. Odviazať sa mohli deti, dospelí i starší.
Program sa začínal svätou omšou, pokračoval vystúpeniami viacerých televíznych spevákov. Od Kollárovcov, Dua Jamaha, Veselú trojku Pavla Kršky, Legendy se vrací, Karla Peterku, Martu Vančovú, Frantu Uhera.
„V programe bolo zahrnuté aj slávnostné pasovanie Goraľov. Pre návštevníkov bola pripravená aj ulička remesiel, kde si mohli v stánkoch zakúpiť nejaké suveníry, taktiež ručne vyrobené produkty remeselníkov. Mnoho aktivít bolo vytvorených aj pre deti, ako skákacie hrady, preliezačky,“ dodal M. Kollár.
Organizátori už teraz kujú plány na ďalší ročník podujatia.
Pasovanie za Goraľa. Ľudia sa bavili aj pri tejto ceremónii.
Atmosféra. V dave si ju vychutnávali i najmenší. Foto k článku: fotomagma.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš