Obec Hnilčík v okrese Spišská Nová Ves si v tomto roku pripomína 700. výročie od prvej písomnej zmienky. História tejto dediny je spojená s baníctvom. Jednotlivé časti dnešného Hnilčíka však vznikali autonómne, napr. dolná časť obce patrila do vlastníctva Mariassyovcov z Markušoviec, osada Roztoky a horný Hnilčík zase do vlastníctva mesta Spišská Nová Ves. Ďalšie horské osady vznikali v blízkosti baní a predpokladá sa, že v lesoch si zriaďovali svoje sídla aj uhliari, zberači smoly či pastieri. Charakter osídlenia sa v priebehu stáročí menil, osídlené časti sa sťahovali podľa polohy prosperujúcich alebo zanikajúcich baní.
Na snímke múzeum v zrubovej budove bývalej školy.
Na snímke bývalý banský geológ a lektor v múzeu Ján Černík drží v rukách „fokoš“, symbol starých banských technikov (steigrov), v pozadí sú slávnostné banícke uniformy.
Na snímke biely kryštál kremeňa na siderite (železná ruda).
Na snímke zrekonštruovaná banská klopačka, dnes je v nej penzión s reštauráciou.
Na troch snímkach je bývalý banský technik Miloš Greisel, ktorý sa v súčasnosti venuje fotografickému dokumentu bývalých banských diel spišského regiónu. Fotografoval tu už v takmer stovke banských štôlní, v pozadí je štôlňa Viliam.
Autor: TASR/Milan Kapusta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš