VYSOKÉ TATRY. Do Vysokých Tatier v utorok zavítal nositeľ Nobelovej ceny za chémiu z roku 1987 Jean-Marie Lehn.
Jeho prednáška bola súčasťou programu 67. zjazdu chemikov v Hornom Smokovci.
"Nikdy som v Tatrách nebol, toto je prvýkrát, čo som tu, počul som, že je to veľmi pekné miesto, ale prišli sme len v pondelok večer, tak som toho veľa nevidel, ale vyzerá to tu pekne zatiaľ. Pôjdem ešte navštíviť aj Kežmarok a Levoču," uviedol Lehn (na snímke vľavo).
Nobelova cena mu zmenila život
V prednáške sa venoval evolúcii v chémii od super molekulárnej chémie až k adaptívnej.
"Keby som to mal zhrnúť, ide o to, ako chemické systémy dokážu modifikovať svoju tvorbu v závislosti od prostredia, v ktorom sa nachádzajú," objasnil Lehn, ktorý tvrdí, že zisk Nobelovej ceny dosť zmenil jeho život.
Má oveľa viac povinností a musí si strážiť, aby všetok svoj čas nestrávil behaním po svete.
"Najdôležitejšie je stále pokračovať vo výskume a napredovať vo vede. Navštívil som veľa kongresov, bol som v Japonsku, Francúzsku, USA, Kanade, a toto je tiež pekné miesto na konferenciu," dodal Lehn.
Výskum, za ktorý získal Nobelovu cenu, sa venuje správaniu sa molekúl, keď sa navzájom stretnú. Skúmal, ako zhluky molekúl navzájom reagujú a dokážu si odovzdať informáciu. Pri interakcii má každá molekula špecifickú funkciu a ich správanie sa je nepredvídateľné.
"My sa snažíme skúmať toto ich správanie sa a zároveň to, čo ho vyvoláva," vysvetlil laureát Nobelovej ceny.
V utorok mu odovzdali zlatú medailu Slovenskej chemickej spoločnosti (SCHS), v pondelok získal v Bratislave aj Čestnú plaketu Slovenskej akadémie vied Dionýza Ilkoviča za zásluhy vo fyzikálno-chemických vedách.
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Hrá na viacerých hudobných nástrojoch
"Dostať sem Jeana-Marie Lehna nebolo jednoduché, ale máme s tým už isté skúsenosti, keďže dvoch nositeľov Nobelovej ceny sme tu už mali. Výzvou pre nás je predstaviť mladým chemikom niekoho, kto už v tejto sfére niečo dokázal, aby to bol vzor pre ich prácu, aby videli, že chémia má zmysel pre ich ďalší život. Pán profesor je naozaj veľký človek s veľkým srdcom, snažili sme sa pre neho pripraviť plnohodnotný program a aj on sám si vybral, čo chce vidieť. Je veľkým fanúšikom kultúry aj hudby, sám hrá na niekoľko hudobných nástrojov, rád obdivuje to, čo vytvorili predchádzajúce generácie," doplnila predsedníčka SCHS Mária Omastová.
Zjazd chemikov sa už šiestykrát po sebe koná vo Vysokých Tatrách a vyvrcholí v piatok.
Konferencia dáva priestor na prezentáciu a diskusiu predovšetkým pre mladšiu generáciu chemikov.
Jej súčasťou bude okrem viacerých prednášok aj vyhodnotenie súťaže tzv. postrov IUPAC (Medzinárodná únia čistej a aplikovanej chémie) Posted Award.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš