Niektoré obce pod Tatrami začali svojich občanov informovať o tamojšom dianí prostredníctvom nového informačného systému Spravodaj.
POPRAD. Ten sa stal istým doplnkom k miestnemu rozhlasu a na rozdiel od neho, informácie zastihnú ľudí aj mimo obce.
„Aplikácia by mala pomôcť obciam efektívnejšie informovať svojich občanov, má širší dosah než obecný rozhlas. Výhodou je, že zastihne človeka, nech sa nachádza kdekoľvek, môže byť aj v práci, na dovolenke, a vo svojom mobile si pohodlne prečíta, čo sa v obci deje,“ uviedol Miroslav Šimko, tvorca startupového projektu pre menšie obce a mestá.
Verí, že takýto spôsob informovania by mohli v budúcnosti využívať nielen obce pod Tatrami, ale aj na celom Slovensku.
Aplikácia nahrádza rozhlas
V obci Spišské Bystré v okres Poprad, ktorá má takmer 2,5 tisíca obyvateľov, sa prostredníctvom aplikácie darí riešiť problém s obecným rozhlasom, ktorý nie je funkčný vo všetkých častiach obce. Ako povedal starosta obce Marián Luha, aplikácia pomáha informovať na miestach, kde rozhlas chýba.
„Rozhlas síce vyhlási, že napríklad nebude dodávka elektrickej energie, ale prostredníctvom systému sú občania informovaní aj v prípade, že si v danom čase oznam vypočuť nemohli či nestihli, keď sa nachádzali v práci alebo v meste,“ vysvetlil.
Potešilo ho, keď aj počas dovolenky v zahraničí vedel, čo sa v obci deje, pretože informácie dostával formou SMS. Informačný systém sa podľa jeho slov stal neodmysliteľnou súčasťou obce.
O systém prejavilo záujem približne 10 obcí, takýto spôsob informovania v súčasnosti používajú aj v neďalekom Gerlachove či Hozelci.
Pribudnúť by mali ešte ďalšie, v ktorých je systém zatiaľ v štádiu schvaľovania.
Nevyžaduje zamestnanca
Podľa tvorcu informačného systému je výhodou to, že takáto služba si nevyžaduje mať ďalšieho zamestnanca na obsluhu a správu registra príjemcov.
„Obec si nemusí kúpiť nijaké zariadenie a úradníčka nemusí byť preškolená. Správu môže rozposlať z počítača jediným kliknutím všetkým zaregistrovaným občanom, prípadne tak môže urobiť aj zo smartfónu, notebooku či tabletu,“ dodal.
Po tom, ako sa obec bezplatne zaregistruje do systému, sa aj jej občania môžu prostredníctvom internetovej stránky smsspravodaj.info prihlásiť na odber informácií uvedením svojho telefónneho čísla a e-mailovej adresy, kam by chceli informácie dostávať.
Dostáva to, čo chce
„Občan sa teda prihlási sám, po registrácii dostane aj e-mail, ako sa v prípade záujmu môže neskôr z odberu informácií odhlásiť. Uvedie, o akú formu bezplatného informovania má záujem, či chce dostávať správy formou SMS alebo e-mailov, či chce dostávať aj reklamné správy, ktoré nemá každý rád,“ opisuje Šimko, podľa ktorého sa dá dodatočne zmeniť nielen telefónne číslo, ale aj forma oznamov a podobne.
Ako povedal, občan dostáva vždy iba to, čo sám chce, a zadarmo.
Cez aplikáciu môže obec svojim obyvateľom oznamovať nielen výpadky, pripravované akcie, ale napríklad aj to, že bol v obci pristavený zberný kontajner. Oznam obsahuje vždy presný čas a dátum.
„Výhodou je, že táto správa ostáva uložená v mobile a ak občan zabudne na tento termín, nájde si to tam,“ uzavrel tvorca informačného systému
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš