Presne pred 71 rokmi Nemci v popradskej mestskej časti Kvetnica popravili siedmich Rómov.
KVETNICA. „Nebola to poprava z rasovej nenávisti, i keď v tom čase boli Židia a Rómovia „hlavnými nepriateľmi“ či už slovenského fašizmu alebo nemeckého nacizmu, k poprave došlo z dôvodu, že Nemci brali skupinu Rómov ako bandu partizánov, ktorí lúpili,“ povedal Marcel Maniak, amatérsky vojnový historik a predseda Historicko-dokumentačnej komisie pri Oblastnom výbore Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Poprade.
Príchod Nemcov pod Tatry po vypuknutí Slovenského národného povstania so sebou v septembri 1944 priniesol aj ďalšie hromadné popravy.
Spomínaná poprava na Kvetnici bola po skončení druhej svetovej vojny označovaná ako prvá poprava Rómov počas SNP v podtatranskom regióne.
Vodcom mal byť Stojka
„Ozbrojená skupina siedmich Cigánov, ako boli vtedy Rómovia nazývaní, sa začiatkom septembra 1944 začala pohybovať v okolí Čierneho Váhu, čo je časť Kráľovej Lehoty pri Liptovskom Mikuláši. Boli ozbrojení vojenskými puškami, pištoľami a dokonca ručnými granátmi. Ani v archíve sa nepodarilo zistiť, odkiaľ k zbraniam prišli. Podľa hlásenia žandárov mal byť vodcom tejto skupiny Viliam Stojka z Ľubice. Členmi skupiny boli Jozef Ištok, Koloman Koky starší a Koloman Koky mladší, Ján Búrik starší, Koloman Koky Koro a Andrej Ščuka, ktorí boli zo Štôle a siedmym členom bol Albert Koky z Vrbova,“ priblížil udalosti Maniak.
Ako povedal, skupina sa vydávala za partizánov a na Liptove vykrádala horárne. Neskôr začali okrádať návštevníkov vysokotatranských chát a okrem toho navštívili aj niekoľko osád a obcí pod Tatrami, kde podľa Maniaka spôsobili škodu za viac ako 80-tisíc vtedajších korún.
Znásilnili dievča
„Údajne mali znásilniť aj jedno slovenské dievča. Celkovo počas lúpeží spôsobili škodu vo výške viac ako pol milióna korún. Skupinu zajali 13. septembra žandári zo Svitu v lese pri obci Štôla (okr. Poprad),“ povedal amatérsky vojnový historik, podľa ktorého sa to celé udialo po krátkej prestrelke.
Uniknúť sa vtedy podarilo iba veliteľovi skupiny. Nemci 15. septembra dopravili Rómov nákladným autom do Popradu, následne ich odviezli do lesa pri Kvetnici, kde ich všetkých popravili.
„Udalosť podľa zápisnice z 15. júla 1947 potvrdzuje aj očitý svedok, 50-ročný Ján Koky z Novej Lesnej,“ dodal historik.
V skutočnosti však nešlo o prvú takúto hromadnú popravu Rómov v regióne. Prvá sa odohrala už 31. augusta 1944 vo Veľkej Lomnici. Ako vysvetlil Maniak, v ten deň Nemci pri obci Huncovce v okrese Kežmarok zajali troch Rómov vo vojenských rovnošatách.
Zastrelili ich pri cintoríne
Po krátkom vyšetrovaní ich odviedli k cintorínu vo Veľkej Lomnici, kde boli okamžite zastrelení. Podobných popráv bolo po potlačení povstania pod Vysokými Tatrami niekoľko. Keď nemecké vojsko obsadilo 1. septembra 1944 Poprad, začalo zatýkať všetkých, ktorí napomáhali povstaniu.
Udávali ich aj niektorí domáci ľudia alebo žandári. Nemci popravovali okrem povstalcov a partizánov aj mnohých nevinných ľudí, ktorí boli krivo obvinení, ale nemohli dokázať svoju nevinu. Hľadali tiež občanov židovského pôvodu, zatýkali ich, časť popravili a časť odviezli do koncentračných táborov.
Ďalšie popravy
„Napríklad 1. septembra 1944 bola pri Spišskej Teplici popravená skupina Židov. Boli to hlavne Židia z Popradu a jeho časti Veľká, medzi nimi boli aj dvaja inžinieri architekti a právnik spolu so svojimi manželkami. Okrem tejto skupiny sa ďalšia veľká hromadná poprava uskutočnila 7. septembra 1944 v Starom Smokovci, kde Nemci popravili priamo na mieste po bojoch troch partizánov. Na cintoríne v Ľubici (okr. Kežmarok) potom 10. septembra popravili skupinu desiatich zajatých povstaleckých vojakov,“ vymenoval masové popravy vojnový historik.
V Kežmarku takto Nemci 21. septembra 1944 popravili piatich povstaleckých vojakov, ktorých odvliekli z kežmarskej nemocnice, kde sa liečili zo zranení. Ďalšie hromadné popravy, ktoré sa podľa Maniaka nedajú prehliadnuť, sa uskutočňovali na Kežmarskom hrade. Len počas septembra 1944 sa tam uskutočnilo takmer 20 popráv. K podobným udalostiam došlo aj v obci Lendak (okr. Kežmarok), v Matejovciach a Vikartovciach (okr. Poprad).
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš