LEVOČA. Mesto Levoča pripravilo na september viacero podujatí, ktorými si pripomenie 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra.
Ako informoval Kamil Tomčofčík z marketingového oddelenia mesta, prvým z nich je výstava v priestoroch Mestského divadla, ktorá je prístupná od stredy do konca septembra. Domáci i návštevníci mesta si ju môžu pozrieť od pondelka do štvrtka v čase od 9:00 do 15:00.
Približuje Štúra ako významnú osobnosť slovenských a českých dejín a zakladateľa modernej slavistickej vedy.
Bude prednáška, predstavia aj publikáciu
V rámci Roka Ľudovíta Štúra výstavu doplní v stredu 23. septembra o 10:00 prednáška. Tému štúrovskej generácie počas nej priblížia Anna Petreková, Jolana Prochotská a Ľudmila Hrehorčáková z oblastných pracovísk Matice slovenskej v Levoči, Spišskej Novej Vsi a v Poprade.
Vo štvrtok 24. septembra uvedie a predstaví predseda Matice slovenskej Marián Tkáč v aule Gymnázia Jána Francisciho Rimavského v Levoči monografiu s názvom Janko Francisci.
„Táto osobnosť je významne spojená s účinkovaním štúrovcov v Levoči v rokoch 1844 – 1848. Súčasťou autorskej prezentácie bude prednáška vedeckého tajomníka Matice slovenskej Petra Cabadaja na tému Štúrovci v Levoči,“ priblížil podujatie Tomčofčík.
Práve na Evanjelické lýceum v Levoči prišli dokončiť štúdiá tí študenti, ktorí protestne opustili Evanjelické lýceum v Bratislave. Stalo sa tak v roku 1843, po tom, ako sa politickým predstaviteľom podarilo Štúra odstrániť z postu zástupcu profesora Palkoviča na Katedre reči a literatúry česko-slovenskej na spomínanom lýceu.
Pri demonštratívnom odchode do Levoče vznikla hymnická pieseň Nad Tatrou sa blýska, ktorá sa stala slovenskou hymnou. Jej autorom bol vtedy 23-ročný Štúrov študent Janko Matúška.
Literárna vychádzka
Ďalším podujatím, ktorým si mesto pripomenie Štúra, bude v stredu 30. septembra literárna vychádzka na Kohlwald – Uhliská, pamätné miesto slovenskej histórie.
Tú pripravuje Miestny odbor Matice slovenskej v Levoči v spolupráci s Mestom Levoča a základnými a strednými školami.
Fakty
Ľudovít Štúr
Ľudovít Štúr (28. október 1815, Uhrovec - 12. január 1856, Modra) bol najvýznamnejším predstaviteľom a vedúcou osobnosťou slovenského národného života v polovici 19. storočia.
Bol poslancom uhorského snemu, kodifikátorom spisovnej slovenčiny, autorom súčasného slovenského spisovného jazyka, politikom, filozofom, jazykovedcom, pedagógom, spisovateľom a novinárom.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš