Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvia. Fotograf Miloš Greisel doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
SMOLNÍK.
Prejav reforiem Márie Terézie
V dobách štátneho (z Viedne riadeného) Mediarskeho podniku a štátneho monopolu na obchod s meďou na Spiši bolo k dispozícii dosť kapitálu na modernizáciu baní a hút v meste ako prejavu reforiem Márie Terézie.
Tiež na vybudovanie dômyselnej sústavy vodotechnických diel na jazere Úhorná, vodné privádzače k baniam na pohon technických zariadení.
„Jedným z unikátnych banských diel bolo aj vyrazenie účelovej štôlne Mária Terézia v Smolníku. Štôlňa, niekedy uvádzaná ako štôlňa Terézia, slúžila ako vodu privádzajúci tunel, spájajúci údolie Smolníckeho potoka so zdrojmi vody v susednom údolí Bystrého potoka. Svojimi parametrami i účelom svojho využitia patrí medzi technické unikáty. Dokončili ju v roku 1794, dosiahla dĺžku 1 836 metrov. Štôlňa má lichobežníkový profil a je dodnes vzorne udržiavaná. Jej dno je upravené na chôdzu a umožňuje kontrolu jej technického stavu. Nie je prístupná verejnosti,“ hovorí geológ na dôchodku Marián Jančura, venujúci sa histórii baníctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš