V podchodoch a nádvorných častiach starých spišskonovoveských domov sa v uplynulý piatok pohybovali strigy a bosorky. Priestory OZ Sme iní, nie horší, Dom Matice slovenskej a Spišské osvetové stredisko boli miestami, ktoré sa na chvíľu premenili na dosky, ktoré znamenajú svet a ponúkli unikátny umelecký zážitok. Divadelný festival Duf – art sa uskutočnil po druhýkrát.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V uplynulý piatok mali priaznivci divadla možnosť zažiť predstavenia v nezvyčajných priestoroch.
V pasážach a nádvorných častiach mestských budov v Spišskej Novej Vsi sa uskutočnil divadelný festival Duf – art. Tento ročník bol venovaný strigám, bosorkám a čarodejniciam.
Kultúra v starých domoch
Krátke divadelné predstavenia mali možnosť diváci z radov študentov vidieť v dopoludňajších hodinách v Dome Matice slovenskej, v Spišskom osvetovom stredisku (SOS) a v priechode OZ Sme iní, nie horší. Večerné predstavenia v SOS boli venované verejnosti.
Iniciátorom tejto myšlienky je animátor kultúry SOS Martin Hlavatý.
„Keďže sa venujem divadlu dlhé roky, uvažoval som o divadielku v zaujímavých priestoroch. Inšpiráciou bol pre mňa divadelný formát X Apartments významného nemeckého divadelného režiséra Matthiasa Lilienthala, v rámci ktorého sa predstavenia v Košiciach odohrávali priamo v súkromných bytoch. Rozhodol som sa preniesť kultúru do starých mestských domov. Konkrétne do ich podchodových častí, ktoré na Spiši voláme dufarty,“ vysvetlil Hlavatý.
Strigy v dejinách
Podujatie, ktoré sa vlani uskutočnilo prvýkrát, mapovalo históriu známych meštianskych budov v Spišskej Novej Vsi.
Tohto roku sa v dufartoch spomínaných budov odohrali predstavenia z rôznych období ich histórie tematicky zameraných na bosoráctvo, čarodejnice a mágiu.
„Divadelné výjavy zachytené v troch inscenáciách Spišská bosorka, Luciin stolček a Gazdiné a čarodejnica odkryli strigônske čary a tajomstvá, o ktorých sme možno doteraz ani netušili. Vďaka netradičnému prostrediu a umocnením bosoráckej atmosféry príbehov v podaní talentovaných ochotníkov z Divadla teatrálnej skratky sa tak mohli návštevníci preniesť do minulosti a rozprávkového sveta. Verím, že sa nielen zabavili, ale v nezvyčajnom priestore boli vtiahnutí do atmosféry starých budov,“ uzavrel M. Hlavatý.
Spišská bosorka. Inscenácia sa pokúsila zrekonštruovať proces so ženou obvinenou z bosoráctva. Foto: Eva Šoltísová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš