Kým po minulé roky v Slovenskom raji prevládali poľskí turisti, tohto roku sa ľady prelomili a na prvé miesto sa dostali Slováci. Poliaci klesli na tretie miesto.
SLOVENSKÝ RAJ. Letná sezóna podľa sčítania počtu návštevníkov dopadla v Slovenskom raji lepšie ako minuloročná. Návštevnosti na turistických trasách dominovali Slováci (43 %). Oproti vlaňajšku ich pribudlo 65 percent.
Údaje poskytla vedúca odboru strážnej služby Katarína Škorvanková zo Správy Národného parku Slovenský raj.
Z Česka bolo 23 percent návštevníkov, čo zodpovedá minulej sezóne.
„Počet Poliakov u nás poklesol až o 64 %, ich návštevnosť dosiahla len 16–percentnú úroveň,“ skonštatovala Škorvanová.
Ďalšie priečky obsadili Nemci a Maďari (po 4,7 % ), Izraelčania (3,5 %) a Holanďania (1,1 %).
„Zaujímavosťou boli návštevníci z Filipín, Peru, Austrálie a Kanady,“ poznamenala k výsledkom práce tridsiatich dobrovoľníkov pri sčítaní turistov.
Hitmi boli Prielom Hornádu a Suchá Belá
Najnavštevovanejšími lokalitami boli Prielom Hornádu a Suchá Belá.
„V Suchej Belej boli dni, keď sa počet osôb pohyboval na hranici 1000 - 1100, ale aj 2000 denne. Podľa počasia. Ale keďže bolo málo dažďa, ľudia boli sklamaní z vodopádov,“ povedal strážca Národného parku Slovenský raj Aladár Holmok.
Hladina Hornádu bola o 30 centimetrov nižšia ako obvykle v takom čase.
Menej navštevované boli Dedinky.
„Príčinou bolo spustenie hladiny Palcmanskej Maše kvôli údržbe múru. Ohrozené boli pri tom najmä raky,“ informoval strážca.
Čaro Raja objavili aj americkí filmári
Na území parku sa uskutočnili podujatia Dni hôr na Kláštorisku aj so svätou omšou či cyklomaratón, obohatený na druhý deň o Sagantour.
Zaujímavou udalosťou bolo nedávno aj nakrúcanie hraného filmu o Marcovi Polovi istou americkou spoločnosťou na Tomášovskom výhľade a v Hrabušiciach.
„Správa parku dala súhlas na nakrúcanie, samozrejme, s podmienkami,“ zdôranil Holmok.
„Našou úlohou bolo dozrieť, aby to prebiehalo bez nejakých škôd na prírode. Báli sme sa požiaru, keďže bolo sucho. Členovia štábu - a ten tvorila takmer tisícka ľudí – fajčili a zanechávali ohorky. Tie sme však filmárom kázali hádzať do pripravených vedier s vodou, takže to nakoniec dobre dopadlo,“ skonštatoval s úľavou.
Požiare sa však nevyhli Kláštorisku, kde horelo dvakrát, Temnej dolke ani Smižianskej Maši. Rozsah bol od pár metrov štvorcových až po hektár. Ich príčina nie je zatiaľ známa.
„Dôvodom môže byť aj fajčenie a opekanie. Niektorí odborníci súhlasia i s názorom, že oheň vzbĺkne i od sklenených fliaš, ktoré ležia na slnku. Vtedy dvojité sklo slúži ako lupa. Pri extrémnych teplotách je to celkom možné,“ poznamenal Holmok.
Robia údržbu, riešia výruby
Momentálne robia pracovníci správy národného parku údržbu chodníkov, odinštalovávajú niektoré tabule, ktoré sa budú cez zimu opravovať a dopĺňajú značenia.
S úradom pre životné prostredie napríklad konzultujú výrub poškodených a vyschnutých drevín.
„Tohtoročné suchá spôsobili, že niektoré dreviny zo dňa na deň vyschli,“ upozornil Holmok.
„Majitelia chát, napríklad na Košiarnom briežku, majú strach, že im to padne na hlavu, tak sa ozývajú so žiadosťou o odborné posúdenie.“
Výzvou pre strážcov je ochrana Tomášovského výhľadu pred „turistami“, ktorí sa tam chcú pohodlne vyviezť.
„Prví boli Poliaci, ktorí sa tam cez lúky vyštverali autom a potom nasledovali ďalší. Keď ich nechytíte pri parkovaní, musíte čakať do zotmenia, kým sa vrátia k autu. Pokutovaných bolo 18 majiteľov áut,“ vyjadril svoju nespokojnosť strážca parku.
V spolupráci s obcou Smižany a Tomášovce plánujú zákaz vjazdu značením a v Tomášovciach alebo v časti Čingov-Ďurkovec navrhnúť plochu na parkovanie, akési záchytné parkovisko.
„Mnohým sa to nebude páčiť, ak bude spoplatnené, ochrana prírody si to však zaslúži,“ dodal.
Aj obec Letanovce plánuje parkovisko pre širokú verejnosť, aby majitelia áut neprekračovali povolenú hranicu vstupu na chránené územie.
Autor: Slávka Šponiarová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš