Levočania za prítomnosti premiéra Roberta Fica slávnostne otvorili zimný štadión, ktorý stál rozostavaný šesť rokov. O ľadovú plochu je medzi športovcami veľký záujem, na tréningy v novej hale sa prihlásilo niekoľko miestnych klubov.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
LEVOČA. Predseda vlády SR Robert Fico (Smer) v stredu otvoril levočský zimný štadión. Športovcom a širokej verejnosti bude slúžiť tréningová hala s ľadovou plochou, mantinelmi a plexisklom.
Športový stánok zahŕňa aj vybudovanie parkovacích miest, vchodov a východov s prístupovými chodníkmi. Celá hala má rozmery 32 x 72 m, rozmery ľadovej plochy predstavujú 28 x 58 m.
Nevyhnutná dostavba hľadiska
„Potom, čo sme zafinancovali výstavbu takmer 800 multifunkčných ihrísk v obciach a mestách na Slovensku prišiel nápad podporovať aj výstavbu malých zimných štadiónov akým je tento v Levoči. Rozhodli sme sa, že budeme poskytovať sumu na úrovni 1 milióna eur. Treba oceniť prístup Levoče, pretože zainvestovalo sumou viac ako 800-tisíc eur. Je to mesto, ktoré má dlhoročnú tradíciu ľadového hokeja a treba ju rozvíjať,“ uviedol premiér.
Zimný štadión slávnostne požehnal spišský biskup Štefan Sečka. Otvorenia sa zúčastnil aj šéf slovenského hokeja Igor Nemeček.
V blízkej budúcnosti čaká vedenie mesta dostavba menšieho hľadiska pre divákov. Pôvodný projekt s hľadiskom nerátal.
Keďže tréningová hala je vybavená len dvoma šatňami a dvoma sociálnymi zariadeniami mesto plánuje dobudovanie ďalších šatní a sociálok. Pomocnú ruku chce podať aj hokejový klub Spiš Indians, ktorý sa venuje deťom.
Dlh voči obyvateľom
„Levočania sa po šiestich dlhých zimách majú teraz možnosť konečne korčuľovať. Tento dlh voči našim obyvateľom sme sa snažili splatiť. Okrem verejného korčuľovania bude športový stánok slúžiť na tréningy pre hokejové tímy,“ informoval primátor Levoče Milan Majerský (KDH).
Mesto sa v zmluve so Slovenským zväzom ľadového hokeja zaviazalo prevádzkovať ľadovú plochu na 9 mesiacov v roku.
Samospráva má v pláne počas zvyšných troch mesiacov využiť priestory na tréningy a zápasy v inline hokeji, uvažuje aj o organizovaní spoločenských podujatí.
Šesť rokov čakania
Prvotné plány výstavby zimného štadióna boli veľkolepé. Vo februári 2011 sa mala vo Vysokých Tatrách a v mestách Kežmarok a Levoča uskutočniť deaflympiáda, najväčšie svetové športové podujatie sluchovo postihnutých športovcov.
Samospráva vtedy do obnovy zimného štadióna investovala 300-tisíc eur. Ďalšie sľubované peniaze však na stavbu neprišli a rozostavaný štadión sa dokončenia nedočkal. Po skrachovanej deaflympiáde chátral pred očami obyvateľov. Rozostavaná stavba stála opustená šesť rokov.
Nakoniec sa tréningovú halu podarilo dokončiť vďaka miliónovej dotácii z Úradu vlády Slovenskej republiky. Táto suma však na úplné dokončenie štadióna nestačila, keďže súčasná dostavba bola naprojektovaná na takmer 1,5 milióna eur.
Samospráva získala chýbajúce finančné prostriedky z dlhodobého investičného úveru vo výške takmer 842-tisíc eur. Úver plánuje mesto splatiť do 10 rokov. Samospráva očakáva, že náklady na prevádzku i splátky úveru z väčšej časti pokryjú prenájmy tréningovej haly a jej sprístupnenie verejnosti.
Suma dostavby sa navýšila, keďže v pôvodnej projektovej dokumentácii neboli zahrnuté také samozrejmé veci ako šatne, parkoviská, prístupové cesty, spevnené plochy, sociálne zariadenia, lavice, dokonca ani rolba a ďalšie priestory pred tréningovou halou, či klimatizácia a ozvučenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš