Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvia. Fotograf Miloš Greisel doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
MLYNKY. Súčasná obec Mlynky združuje staré banícke osady situované pozdĺž horného toku rieky Hnilec v južnej časti bývalého rozsiahleho katastra Spišskej Novej Vsi.
Patria sem osady Biele Vody, Havrania dolina, Mlynky, Palcmanská Maša, Prostredný Hámor, Rakovec a Sykavka.
Dedičná štôlňa Filip
Podľa slov geológa na dôchodku Mariána Jančuru, ktorý sa venuje dejinám baníctva, v polovici 19. storočia tunajšie bane odkúpila banská spoločnosť významného banského podnikateľa, kniežaťa Filipa Coburga Gotha.
„Coburgovská spoločnosť sa zaoberala hlavne ťažbou a spracovávaním železných rúd. Dedičná štôlňa Filip, pomenovaná po majiteľovi baní, bola dôležité banské dielo, otvárajúce najdôležitejšiu žilu Filip. V roku 1907 vlastnila Účastinárska spoločnosť Coburgove závody všetky banské polia v Mlynkoch a v Dobšinej a z ložísk Filip, Zuzana a Karol dokázali vydobyť ročne vždy o niečo viac ako 10–tisíc ton železnej rudy.“
Po druhej svetovej vojne, za čias Železorudných baní Spišská Nová Ves, úlohu hlavnej odťažbovej chodby prevzala štôlňa Alexander, prepojená s hlbinným systémom šachty Leopold.
Ťažilo sa najmä ložisko metasomatického sideritu Zuzana. Štôlňa Filip bola zneprístupnená hrádzou s výpustným systémom pre odvádzanie banskej vody.
V roku 1967 došlo k zastaveniu dobývania v Mlynkoch pre vydobytie zásob.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš