Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvia. Fotograf Miloš Greisel doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
MARKUŠOVCE. Tunel Slovenský Orenburg v Markušovciach je účelovým vodotechnickým dielom.
Pomenovanie diela Slovenský Orenburg sa dá nájsť na markušovskom portáli tunela. Vyrazili ho baníci vo vápencovom masíve kopca Hôrky v katastri obce Markušovce.
Prepája Markušovskú dolinu a dolinu Korytné.
Vznik tunela
„Tunel vznikol počas prestavby odkaliska závodu Rudňany Železorudných baní Spišská Nová Ves, teda umelej nádrže na uskladnenie horninového odpadu po spracovaní rúd flotáciou a magnetickou separáciou v tunajšej úpravni. Pôvodne malo odkalisko okrem čelnej aj bočnú hrádzu, vybudovanú pozdĺž osi Markušovského údolia. Odkalisko zaberalo len polovicu údolia a opieralo sa o južný svah Hôrky. Popri bočnej hrádzi tiekol po dne údolia Markušovský potok,“ vysvetľuje geológ na dôchodku Marián Jančura, ktorý sa venuje dejinám baníctva.
Odkalisko už kapacitne nestačilo. Projekčné riešenie zväčšenia odkaliska navrhovalo vybudovania prednej a zadnej hrádze, ktoré umožňovali zaplnenie celého údolia.
Zároveň navrhovalo aj vyrazenie tunela, ktorým by bolo možné odvádzať vodu Markušovského potoka popod horu.
„Zvolil sa veľký profil, ktorý by kapacitne stačil zachytiť a odviezť aj storočnú vodu. Výlom v kameni bol zabetónovaný. Na dne tunela je umelé betónové koryto, ktoré pokračuje až do sútoku s potokom údolia Korytné. Dielo dokončili v roku 1975,“ dodáva M. Jančura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš