Ochranári varujú vodičov, aby si práve počas tohto obdobia dávali pozor na cestách a rešpektovali dopravné značenia upozorňujúce na jelene.
VYSOKÉ TATRY. Práve v tomto čase dochádza k dvoreniu jeleňov, ktoré počas toho zabúdajú na ostražitosť.
„Jelene sú domýlené, hladina hormónu a potreby zachovania rodu im v značnej miere utlmí reflex a pud sebazáchovy. Jeleň je kvôli jeleniciam, ktoré mu v tomto čase voňajú, schopný a ochotný križovať cesty i železnice,“ uviedol Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP).
Vodiči by mali byť počas ruje obzvlášť opatrní, a to najmä v podvečer a skoro ráno, aby nedošlo k nešťastiam na cestách.
Pozor by si mali dávať osobitne vodiči v národnom parku.
„Človek by v ňom mal mať takpovediac nohu na brzde, lebo nikdy nevie, kedy spoza zvodidla niečo vyskočí. Rovnako nevieme, či je daná zver hnaná napríklad predátormi alebo ju vyrušili ľudia,“ upozornil Majko.
Oplotené komunikácie
Stret auta s jeleňom môže mať podľa jeho slov fatálne následky. Značenie popri cestách upozorňujúce na jelene je opodstatnené. Správa TANAP-u spolu so štátnymi lesmi rozmiestnila niekoľko značiek.
„Trváme na tom, aby boli rýchlostné komunikácie oplotené, a tak sa zamedzilo na jednej strane usmrcovaniu vzácnych druhov a na druhej strane zároveň nešťastiam a zraneniam vodičov,“ vysvetlil riaditeľ Správy TANAP-u.
Oplotenie však podľa jeho slov musí súvisieť s ekoduktami, aby boli zabezpečené nadchody alebo podchody pre zver tak, ako je tomu napríklad v prípade diaľnice D1 v úseku pri Mengusovciach (okres Poprad).
Jeleň nie je psík
Divé jelene, ktoré sú v ruji, sa ľudí podľa Majka boja. Pripomenul však, že každé zviera so stratou plachosti je nebezpečné.
Ochranári vždy upozorňujú návštevníkom národného parku, aby sa nepribližovali k žiadnemu divému zvieraťu.
„Nie je to psík ani mačička, sú vo svojom prirodzenom prostredí a sú tu doma, my sme návštevníci v tomto ich území,“ uviedol Majko.
Hladkanie môže podľa neho niekedy vyvolať reakciu, ktorá sa môže skončiť zranením alebo smrťou.
K jeleňovi by sa ľudia určite nemali približovať, hoci je aj po kontakte s autom, do takej blízkosti, že by ich mohol zachytiť parohami či kopytom.
„Žiadne divé zviera nie je domáce zviera, preto k tomu musí človek pristupovať s opatrnosťou, prípadne to nahlásiť odborníkom, špecialistom a my prídeme a vyriešime to,“ uzavrel riaditeľ Správy TANAP-u.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš