V kauze obnovy námestia sa vzájomne obviňujú.
LEVOČA. "Primátor mesta Levoča stihol podpísať objednávku s vlastným svokrom, ale mesto nestihlo verejné obstarávanie na námestie," tvrdí bývalý primátor Levoče Miroslav Vilkovský (Smer), v súčasnosti poslanec mestského zastupiteľstva.
Podľa jeho slov mesto Levoča získalo v roku 2014 nenávratný finančný príspevok z Európskej únie na II. etapu rekonštrukcie Námestia Majstra Pavla vo výške 1 367 000 eur a dotáciu z kapitoly ministerstva financií 681 900 eur.
„Druhé verejné obstarávanie nové vedenie mesta vyhlásilo 18. decembra 2014. K tomuto obstarávaniu prišlo mestu viac ako 35 pripomienok od stavebných firiem, ktoré mali záujem sa prihlásiť do súťaže. Mesto sa nestihlo s týmito námietkami vysporiadať, až napokon oznámilo všetkým uchádzačom, že sa im nepodarilo vykonať obstarávanie v zmysle zákona z časového hľadiska a rekonštrukcia námestia sa neuskutoční,“ uviedol Vilkovský.
Z tohto dôvodu muselo mesto Levoča podľa jeho slov vrátiť príslušnému ministerstvu bezmála 1,4 milióna eur.
Exprimátor: Vyhrala firma Majerského svokra
„Vyznieva to trocha paradoxne, pretože v období december až január 2015 mesto stihlo urobiť verejné obstarávanie na dodávateľa pre umývanie a čistenie áut magistrátu,“ uviedol exprimátor.
Podľa jeho informácií zvíťazila spoločnosť, ktorej konateľom a majiteľom je svokor súčasného primátora mesta Milana Majerského (KDH).
Objednávka bola podpísaná 4. februára 2015.
„Zákon o ochrane vereného záujmu síce porušený nebol, ale ani samotní občania mesta, ktorí náš poslanecký klub na túto skutočnosť upozornili, neveria, že je to náhoda,“ uviedol Vilkovský, ktorý je zároveň predsedom poslaneckého klubu Smer-SNS v meste Levoča.
Majerský: Za námestie môže bývalé vedenie
Podľa súčasného primátora bolo prvé verejné obstarávanie k II. etape rekonštrukcie Námestia Majstra Pavla, ktoré realizovalo bývalé vedenie mesta na čele s bývalým primátorom mesta, vyhlásené za nezákonné a netransparentné a mesto Levoča nebolo oprávnené uzatvoriť zmluvu s úspešným uchádzačom súťaže na zhotovenie stavebných prác.
„To je alfa a omega celého problému. Musíme konštatovať, že práve bývalý primátor mesta je priamo zodpovedný za to, že sa II. etapa rekonštrukcie námestia nestihla realizovať. Ak by bývalé vedenie postupovalo transparentne a v rámci zákona, celý proces rekonštrukcie by sme stihli s takpovediac nohami vyloženými na stole,“ uviedol Majerský.
Ako ďalej dodal, bývalý primátor dostal mesto do takej situácie, keď muselo znovu vyhlásiť verejné obstarávanie na dodávateľa prác.
Stalo sa tak v decembri 2014, v rovnaký mesiac, ako súčasný primátor nastúpil do funkcie.
Pôvodný termín na dokončenie stavebných prác bol stanovený na 30. jún 2015.
„Enormným úsilím sa nám podarilo predĺžiť termín ukončenia realizácie aktivít projektu do 31. októbra 2015. Napriek tomu sa nám verejné obstarávanie nepodarilo za tak krátky čas a pre zdĺhavý proces obstarávania, respektíve realizovania stavebných prác, dokončiť. Znovu musíme konštatovať, že práve bývalý primátor je priamo zodpovedný za vzniknutú situáciu,“ povedal Majerský.
Súčasnému vedeniu podľa neho ostal iba krátky čas na realizáciu celého verejného obstarávania i stavebných prác.
„V auguste 2015 sme tak usúdili, že štvormesačná lehota na celý proces verejného obstarávania a samotnej výstavby je nereálna, a proces verejného obstarávania sme zrušili. Levočania, aj návštevníci Levoče, sa za vzniknutú situáciu môžu poďakovať práve pánovi Vilkovskému,“ dodal.
Primátor o svokrovej firme: Za hlasoval aj Vilkovský
Majerský reagoval aj na exprimátorovo vyjadrenie v súvislosti s obstarávaním na dodávateľa pre umývanie a čistenie áut magistrátu.
Podľa jeho slov v meste pôsobí niekoľko firiem zaoberajúcich sa službami tepovania a umývania vozidiel. Mesto preto v duchu princípu transparentnosti, hospodárnosti a efektívnosti ako verejný obstarávateľ pri obstarávaní týchto služieb zvolilo metódu prieskumu trhu.
Na ponuku reagovali tri spoločnosti, z ktorých podľa vedenia mesta ako najvýhodnejšia vzišla ponuka svokra súčasného primátora.
„Musíme uviesť, že podľa paragrafu 116 Občianskeho zákonníka sa nejedná o osobu blízku a ani osobu príbuznú podľa paragrafu 117 toho istého zákona. Navyše, v prípade neuzatvorenia zmluvy s úspešným uchádzačom by išlo o konanie v rozpore so záujmami mesta, teda v rozpore s verejným záujmom. Toto konštatovala aj komisia mestského zastupiteľstva pre ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií funkcionárov mesta, ktorej členom je aj pán Vilkovský. Za toto uznesenie hlasoval aj sám pán Vilkovský,“ upozornil Majerský.
Podľa Majerského na čistení áut šetria
Poukázal tiež na to, že k 29. septembru tohto roka boli mestu fakturované služby tepovania a umývania troch áut magistrátu v celkovej hodnote 59 eur.
Keďže mesto sa snaží výrazne šetriť, zamestnanci mesta majú príkaz tieto služby využívať v čo najmenšej miere a autá magistrátu umývať svojpomocne.
„Za bývalého primátora sa však za tieto služby fakturovali mestu niekoľkonásobne vyššie sumy. V roku 2012 to bolo 255,60 eura, v 2013 suma 253,60 eura a v roku 2014 to bolo 198,40 eura. Neostáva nám nič iné, len položiť si otázku, či sa skutočne umývali autá magistrátu alebo si niektorí ľudia takýmto spôsobom riešili vlastné súkromné potreby,“ dodal súčasný primátor mesta Levoča.
Tiež dodal, že všetky tvrdenia v oboch prípadoch vie podložiť aj potrebnými dokumentmi, oznámeniami a zápisnicami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš