RAKÚSY. Po rómskej osade vo Veľkej Lomnici vo štvrtok otvorili rozšírené komunitné centrum v osade pri obci Rakúsy (okres Kežmarok). Poskytovať bude podľa starostu obce Václava Bystríka služby, ktoré tam predtým miestni Rómovia nemali.
„V prvom rade ide o práčovňu a stredisko osobnej hygieny, centrum tiež slúži na vydávanie pošty, máme tu umiestnených terénnych pracovníkov i komunitných pracovníkov, zázemie tu má aj občianska hliadka,“ uviedol.
V budúcnosti by chceli v centre vyplácať aj sociálne dávky v rámci inštitútu osobitného príjemcu, ktoré sa momentálne vyplácajú priamo v obci.
Stavba stála 177-tisíc eur
„Celkový rozpočet na túto stavbu po verejných obstarávaniach dosahuje okolo 177-tisíc eur, z toho spoluúčasť obce je päťpercentná,“ informoval Bystrík.
Obec na tento projekt získala finančný príspevok z Európskej únie vo výške 85 percent a zo štátneho rozpočtu 10 percent.
Pôvodnú menšiu budovu, v ktorej predtým sídlilo centrum, musela najprv obec odkúpiť od vlastníka za 14-tisíc eur.
Potom ju prestavali a rozšírili o ďalšie priestory.
Obec bude centrum financovať z rozpočtu.
„Je dôležité, aby sa menila životná filozofia ľudí, chceme meniť stereotypy, ktoré tu sú, životné návyky a do toho treba aj niečo investovať, bez peňazí, nákladov, námahy i ľudských zdrojov to nepôjde,“ skonštatoval starosta Rakús.
V centre majú Rómovia okrem možnosti prania a sprchovania sa za minimálny poplatok k dispozícii aj spoločenskú miestnosť, kde sú pre nich organizované aj premietania filmov.
Obec sa tiež snažila podporiť sociálnu inklúziu Rómov občianskymi hliadkami v rámci operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia.
Cieľom je zmena
Rozšírené komunitné centrum vo štvrtok spolu so starostom otvoril splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák, podľa ktorého takéto centrá pre Rómov znamenajú veľa.
„Budú tu aktivity pre deti a mládež, dospelých, ale aj dôchodcov. Bude to centrum, ktoré bude žiť a ktoré bude poskytovať služby týmto ľuďom, aby bolo nástrojom na integráciu,“ uviedol.
Je tiež presvedčený o tom, že komunitné centrá, ktoré sa v súčasnosti na Slovensku otvárajú, spôsobia zmenu v komunitách, aby sa v nich ľudia postupne menili a dostávali sa niekam inam, ako sú teraz.
Komunitné centrum pribudlo aj v Toporci
Ďalšie komunitné centrum vo štvrtok otvorí Pollák aj v rómskej osade v obci Toporec (okres Kežmarok).
Ako informoval jej starosta Jozef Potanko, postavené bolo na mieste bývalej materskej školy za približne 200-tisíc eur.
Financované bolo rovnakým spôsobom ako v obci Rakúsy. Obec získala finančný príspevok z eurofondov a zo štátneho rozpočtu, spoluúčasť obce bola päťpercentná.
V novej budove je spoločenská miestnosť, organizujú sa tam stretnutia s mládežou a ženami, je tam aj miestnosť na doučovanie, kde sa chodia deti zo základnej školy poobede učiť.
Z 1 900 obyvateľov Toporca je 1 200 Rómov. Polovica z nich žije v osade, druhá polovica v obci.
Mohli ich postaviť oveľa viac
Pollák pripomenul, že vďaka finančným prostriedkom zo starého programovacieho obdobia sa podarilo postaviť na Slovensku 60 komunitných centier.
„Samozrejme, mali sme oveľa viac peňazí a mohli sme ich postaviť viac, ale nie všetky samosprávy do týchto projektov išli, pretože si to vyžaduje odvahu a aj finančnú spoluúčasť samospráv,“ povedal.
Verí, že ďalších 120 samospráv bude rovnako odvážnych a aj v ďalšom programovacom období sa takéto komunitné centrá podarí postaviť.
„Máme 30 miliónov eur, ktoré môžeme v nasledujúcom programovacom období 2014 – 2020 použiť na výstavbu centier. Som veľmi rád, že sme tieto peniaze získali nie zo štátneho rozpočtu, ale z rozpočtu Európskej komisie,“ dodal.
K dispozícii je podľa jeho slov aj ďalších 23 miliónov eur na zamestnávanie ľudí v centrách a poskytovanie služieb i organizovanie aktivít, ktoré budú centrá realizovať.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš